Тарас Лилик: “За час роботи проекту ми дійшли висновку: хай скільки у нас юристів, активістів – без системних змін проблеми не вирішаться”

Проект "Стоп корупції у Київській області" стартував у квітні цього року. Утім за цей час зажив антикорупційної слави не лише у пристоличному регіоні, а й в інших областях України. Менше як за півроку до ініціативи приєдналися однодумці - команда грамотних юристів, принципових правозахисників. А згодом у проекту з'явилася і телевізійна версія - програма журналістських розслідувань "СтопКор".

Про будні борців з корупцією, гучні перемоги над чиновниками-хабарниками, поламані земельні схеми та повернуту пересічним людям надію, що систему можна змінити, розказав координатор проекту "Стоп корупції" Тарас Лилик.

Тарасе, розкажіть передісторію "Стоп корупції", як виникла ідея створити проект?

Це була не одноосібна ідея, це не приватний проект. Над ініціативою працювала ціла група однодумців. Це були громадські активісти, юристи і правозахисники, і щодня це коло ставало ширшим.

Згодом ми відкрили гарячу лінію проекту, телефон був у прямому сенсі гарячим від звернень і кричущих історій від людей. У перші дні ми були ошелешені від кількості дзвінків. Кожен місяць роботи приносив нам визнання, про нас дізнавалося дедалі більше громадян. І з Київської області, де зародилася ініціатива, наш проект почав ширитися й іншими містами, областями.

Які проблеми найбільше непокоять жителів Київської області?

У кожній області своя специфічна проблема. Для пристоличного регіону - це проблеми із розподілом і виділенням земельних ділянок, оборудки, які провертають чиновники із власністю громади, захоплення лісів та берегів річок.

Багато проблем мають багаторічну історію. У тих самих прикордонних регіонах - це порушення в роботі митниці.

Однак саме такі проблеми нас і цікавлять, ми не зазіхаємо на розв’язання глобальних проблем, ми беремося до вирішення негараздів, які турбують звичайні українські родини. Адже кожна сім'я хоча би раз у житті стикалася з реєстрацією права власності на земельну ділянку, оформленням паспорта. І тут може виникнути маса корупційних нюансів.

Які висновки команда "Стоп корупції" зробила для себе за довгі місяці боротьби?
Під час роботи проекту ми зробили один висновок – хай скільки у нас активістів, правозахисників, хай скільки людей віддає свій час та зусилля проекту - у нас до кінця нічого не вийде. Потрібні системні зміни - корективи у законодавстві, зміна у підходах, нові кадри в усіх дозвільних системах. Ми сподіваємося, що сервісні центри, які відкривають у Київській, Одеській областях, що їхня діяльність призведе до глобальних змін. Бо тяжка праця навіть тисячі ідейних борців з корупцією невсесильна. Навіть працюючи цілодобово нам не до снаги всіх викрити, покарати і люструвати. Потрібні лише системні зміни.

Ваша діяльність нерозривно пов'язана зі співпрацею з правоохоронними органами. Адже ви викриваєте, надаєте неспростовні факти, однак покарати - прерогатива правоохоронців. Як ви оцінюєте ці роботу?

Практично після кожного розслідування до справи беруться наші юристи. Вони готують цілі стоси звернень до МВС, прокуратури та відповідних служб. Звичайно, хотілося б кращої реакції від компетентних органів. Однак, за моїми спостереженнями, за два останні місяці жодне наше звернення не залишилося без відповіді. Ба більше, відкриваються кримінальні провадження, є випадки, коли уже закриті справи - поновлюють.

Наприкінці року зазвичай заведено робити висновки, підводити певну риску, давати оцінку своїй роботі? Чого вдалося досягти команді проекту за цей час і які виклики ви ставите перед собою на майбутнє?

Поки що ми дуже молоді, утім юний вік не вада, за цей час ми встигли наростити м'язи, зібрати міцну команду. Окрім того, з суто юридичного та правозахисного проекту перетворилися ще на медійний ресурс, який уже знає півкраїни. Щодо справ, з якими до нас зверталися і за які ми бралися, якщо бути реалістом - тридцять відсотків нам вдалося вирішити. Ба більше, у мене є з десяток листів з подяками. І найприємніше чути похвалу від тих людей, які свого часу найбільше нас критикували і сумнівалися в наших силах.

Ми бачимо зворотній зв'язок і це радує, надихає. У новому році ми з нетерпінням чекаємо на зустріч із новим антикорупційним прокурором. Ми обов'язкового викладемо йому найглобальніші проблеми, розв’язання яких застрягло на певному етапі і сподіваємося, що спільна боротьба принесе нам тріумф над гідрою корупції.

3 2

Коментарі