Суд не указ: гнідинські чиновники роздають землю

Незаконні оборутки із земельними ділянками є одним із найбільш розповсюджених та спокусливих для ділків та чиновників всіх рівнів видів зловживань.

Намагаються захопити все – від сіножатей та гребель до лісів та водних об’єктів.

Часто для цього використовуються документи на землю ще радянських часів, які вигідні тим, що дуже важко відстежити історію їх створення.

Так, в поле зору наших активістів потрапила ситуація, яка склалась на території села Гнідин Бориспольського району Київської області.

Вже кілька років тут відбувається активна забудова, в тому числі на землях різних садових товариств.

Одне із них – СТ Старз, вже тривалий час без особливого успіху веде боротьбу за визнання його правонаступником по праву користування землею, виділеної ще у 1988 році.

Як свідчать відомості з Єдиного державного реєстру судвоих рішень, в рамках розгляду справи №359/3132/16-а спочатку Київський окружний адміністративний суд, а потім й Київській апеляційний адміністративний суд визнали безпідставними вимоги зазначеного товариства на земельну ділянку площею в 17,4 га, яка була передана у постійне безоплатне користування Дирекції будівництва КІВЦ (Компьютерного інформаційно – видавничого центру) ще у 1988 році під розміщення колективних садів.

Згідно із рішеннями судових інстанцій, Громадська організація Садівницьке товариство СТАРЗ звернулась із позовом до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, Управління Держгеокадастру у Бориспільському районі, відповідно до якого просила визнати Громадську організацію "Садівницьке товариство "СТАРЗ" землекористувачем земельної ділянки загальною площею 20,9 га у відповідності до Державного акта серії Б N 017665 від 1988 року на право постійного користування земельною ділянкою, з моменту державної реєстрації Громадської організації "Садівницьке товариство СТАРЗ".

Свої позовні вимоги вони обгрунтовували тим, що на підставі протоколу загальних зборів членів садівницького товариства "СТАРЗ" від 25.04.93 розпорядженням Представника Президента України в Бориспільському районі Київської області був зареєстрований статут садівницького товариства "СТАРЗ".

Згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Громадська організація Садівницьке товариство СТАРЗ 25.11.93 була взята на облік як платник податків.

Розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації Київської області N 434 від 30.09.98 голові райдержадміністрації було рекомендовано видати розпорядження про перереєстрацію статуту садівницького товариства "СТАРЗ".

Відповідно до п. 1.4 Статуту Громадської організації Садівницьке товариство СТАРЗ товариство створено у 1993 році, здійснює свою діяльність на земельній ділянці, наданій у безстрокове користування для організації колективного саду розпорядженням голови адміністрації N 434 від 30.09.98 загальною площею 17,4 га, з них земельні ділянки 8,4 га, дороги та зони відчуження 9,0 га, розташованої в Бориспільському районі Київської області.

Кількість ділянок 70, розмір ділянок від 0,075 га до 0,12 га.

Позивач стверджував, що право користування земельними ділянками виникло у нього на підставі Державного акта серії Б N 017665 від 1988 року.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20.05.2014 у справі N 810/2335/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2014 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29.10.2015, було визнано неправомірними дії Відділу земельних ресурсів в Бориспільському районі Київської області, правонаступником якого є Управління Держземагенства в Бориспільському районі Київської області, щодо внесення записів до державного акта серії Б N 017665 від 1988 року на право постійного користування земельною ділянкою площею 17,4 га щодо рішення Виконавчого комітету Гніденської сільської ради Бориспільського району Київської області від 28.12.94 про виділення дирекції будівництва КІВЦ та товариству КиївСтарз в користування земельної ділянки площею 2,3 га та рішення від 27.02.95 про надання земельної ділянки ТОВ КиївСтарз під розміщення колективних садів площею 17,4 га.

Позивач стверджує, що після набрання законної сили рішенням у вищевказаній адміністративній справі Громадську організацію Садівницьке товариство СТАРЗ фактично було позбавлено права користування земельними ділянками загальною площею 19,7 га, на яких розміщені 150 ділянок його членів, 95 % з яких є приватною власністю кожного.

Рішенням у справі N 810/2335/14 встановлено, що Гнідинська сільська рада Бориспілськього району Київської області не приймала будь-яких рішень щодо вищезазначеної земельної ділянки.
Питань щодо зміни площі вищенаведеної земельної ділянки та її користувачів не розглядалось, про також свідчать копії протоколів Гнідинської сільської ради.

На підставі вказаного суд дійшов висновку щодо безпідставності внесення записів до державного акту серії Б N 017665 від 1988 року на право постійного користування земельною ділянкою площею 17,4 га про рішення третьої особи 1 від 28.12.94 про виділення дирекції будівництва КІВЦ та товариству КиївСтарз в користування земельної ділянки площею 2,3 га та рішення від 27.02.95 про надання земельної ділянки ТОВ КиївСтарз під розміщення колективних садів.

Крім того, у зазначеній постанові судом було зазначено, що з копії статуту Обслуговуючого кооперативу садівницьке товариства Старз вбачається відсутність правонаступництва даного підприємства дирекції будівництва КІВЦ та товариства КиївСтарз.

Громадська організація Садівницьке товариство СТАРЗ звернулась до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області із заявою про проведення інвентаризації земель загального користування, які перебувають у постійному користуванні позивача.

Однак, відповідач листом від 21.08.2014 N 7-46-2521 відмовив у видачі дозволу на проведення інвентаризації у зв'язку з відсутністю у позивача правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 17,4 га.

Відмова в наданні дозволу була мотивована відповідачем відсутністю у Громадської організації Садівницьке товариство СТАРЗ правовстановлюючих документів на землю, інвентаризацію яких було заплановано.

Позивач також вказував, що Державний акт серії Б N 017665 від 1988 року підтверджує право постійного користування землею.
Однак, вказаний Державний акт був виданий Дирекції будівництва КІВЦ і товариству "КиївСТАРЗ" Виконавчим комітетом Бориспільської районної ради народних депутатів та свідчить про закріплення за цими особами на праві безоплатного і безстрокового користування земельних ділянок загальною площею 17,4 га для колективного садівництва тобто, ніяк не підтверджував наявність у позивача права користування визначеної ним земельної ділянки.

Позивачем не було надано суду докази, які б свідчили про наявність у нього права користування земельними ділянками, інвентаризацію яких він має намір провести, що, в свою чергу, є передумовою для надання Бориспільською районною державною адміністрацією Київської області дозволу на проведення інвентаризації.
Документи із землеустрою стосуються права на землю Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-СТАРЗ", однак позивачем не підтверджено наявність його правонаступництва від ТОВ "Київ-СТАРЗ", якому був виданий вищевказаний Державний акт серії Б N 017665 від 1988 року на право постійного користування землею, оскільки про зазначений факт не зазначено ані в рішенні загальних зборів про створення Громадської організації Садівницьке товариство СТАРЗ, ані в Статуті позивача.

Таким чином, судом України підтверджено відсутність у зазначеної Громадської організації СТ СТАРЗ будь – яких прав на вказану земельну ділянку (зазначимо, що громадська організація взагалі не може бути володільцем прав на земельні ділянки для ведення садівництва згідно із вимогами Земельного кодексу України).

Однак, якщо відкрити Публічну кадастрову карту, яка є відкритим відображенням даних Державного земельного кадастру, ми можемо побачити не менше 15 земельних ділянок, які зазначені як землі Садового товариства СТАРЗ та вже передані на праві власноті фізичним особам.
Як приклади таких ділянок можна навести ділянки із кадастровими номерами 3220882600:04:001:0713, 3220882600:04:001:0607, 3220882600:04:001:0035, 3220882600:04:001:0932.

Ці ж відомості підтверджуються й даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, незрозуміло як, всупереч рішенням суду України, керівниками СТ СТАРЗ та чиновниками Гнідинської сільської ради було сформовано та передано у власність фізичним особами великий масив землі територіальної громади.

Сергій Пашко

Інші новини

Коментарі