“СтопКор” звернувся до прокуратури Київщини через незаконний видобуток піску у селищі Погреби

Юристи "Стоп корупції" звернулися до керівника прокуратури Київської області Дмитра Чібісова через незаконний видобуток піску у селищі Погреби Обухівського району Київської області.

Нелегальну діяльність ТОВ "Собі" на березі Десни активісти проекту зафіксували напередодні. Усі факти порушень законодавства України юристи "Стоп корупції" виклали у зверненні, яке вже передали та зареєстрували у прокуратурі області.

"У селищі Погреби Броварського району Київської області на р. Десна службовими особами ТОВ "Собі" організовано та здійснюється незаконний видобуток корисних копалин (піску) шляхом гідронамиву. Спецдозволу Державної служби геології та надр України на видобуток піску на даній ділянці акваторії р. Десни у ТОВ "Собі" немає, про що свідчить офіційна інтерактивна карта спецдозволів "Геоінформ" (додаток №1). Ділянка річки Десна, на яку є спецдозвіл № 04788 на видобуток піску, знаходиться на 1 км північніше по річищу та належить ТОВ "Надра Ресурс", – зазначають юристи.

Видобутий пісок в порушення земельного та водного законодавства України намивається та складується на береговій смузі (додаток №2) на земельні ділянки з кадастровими номерами (додаток №3):

  • 3221286400:02:002:0002, розміром 1 га, яка, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, належить на праві власності приватній особі Федорчук Наталії Анатоліївні з цільовим призначенням : "для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби".
  • 3221286400:02:002:0040, розміром 2 га, яка, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, належить на праві власності приватній особі з цільовим призначенням: "для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби".

"В земельному кадастрі на використання даної земельної ділянки накладені обмеження у використанні, оскільки вона знаходиться у водоохоронній зоні р. Десна (додаток №3).

Діяльність з видобутку піску, його складуванню на березі та реалізацію здійснює: ТОВ "Собі". Техніка (земснаряд, бульдозери, навантажувачі) також належать ТОВ "Собі". Незаконне складування піску здійснюється з 2016 року по даний час в обсягах близько 1-3 тис. м. куб. на добу. Реалізація видобутого піску здійснюється цілодобово, обсяги залежать від потреби постачальників, у весняний та літній період року з відкритого майданчика. Всього на даний момент на вказаній земельній ділянці складовано близько 100 тис. тонн (на 10 млн грн).

Щоденно незаконно видобутий пісок продається за готівку. За розрахунками фахівців, в рік видобувається понад 0,5 млн м куб. піску. Вартість тонни піску складає 50-150 грн/т. Таким чином, щорічно незаконно видобувається та реалізується піску на 50-75 млн грн, з яких не сплачується жодних платежів ні до держаного ні до місцевих бюджетів, що становить прямі збитки державі.

Будь-яка дозвільна документація у ТОВ "Собі" на видобуток та реалізацію надр (піску) відсутня. Відповідно до даних з публічної карти "Геоінформ", відсутні спеціальні дозволи на розробку родовища та на видобуток надр(будівельних корисних копалин, зокрема, піску) Державної служби геології та надр України (додаток №1).

Крім того, особи, що видобувають пісок на вказаній території, не мають у власності або у користуванні земельних ділянок на цій території з необхідним цільовим призначенням "видобуток піску" або "розчищення водойм" і т.п. Також відсутнє Рішення органу місцевого самоврядування  щодо погодження на видобування піску. Не ведеться обов’язкова геологічна та маркшейдерська документація, де зазначається видобуток піску і як наслідок не проводиться сплата за користування надрами", – додають юристи "Стоп корупції".

Зокрема, слід зазначити, що товариством не ведеться обов’язкова геологічна та маркшейдерська документація, де зазначається видобуток піску і як наслідок не проводиться сплата за користування надрами.​

Крім того, викладена діяльність "Собі" по намиву піску призводить до завдання істотної та непоправної шкоди екології: знищується флора та фауна водоохоронної зони, знищений верхній родючий шар ґрунту, зелені насадження тощо.

"Враховуючи вищевикладене, дії службових осіб ТОВ "Собі" по незаконному намиву та складуванню піску на земельній ділянці водного фонду в с. Погреби становлять склад злочину, передбаченого ст. 239-2 "незаконне заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах", ст. 240 "порушення правил охорони або використання надр", ст. 356 "самоправство", ч. 5 ст. 191 "привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем"(в особливо великих розмірах) КК України", – резюмують правники.

Нагадаємо, що у результаті спільної діяльності прокуратури Київської області та представників ГО "Стоп корупції" у пристоличному регіоні вдалось ліквідувати усі незаконні точки з видобутку піску. Про це під час спільного брифінгу з очільником прокуратури Київщини Дмитром Чібісовим повідомив координатор проекту Роман Бочкала.

"Починалося все з того, що ми передавали результати наших журналістських розслідувань у вигляді звернень, у вигляді заяв про злочин, такі теж бувають, у вигляді навіть записів фото- та відео матеріалів, такі теж бувають і є вже речовими доказами по ряду справ, і головне, що ми бачили, що це не просто є тратою часу з нашого боку, чи тратою ресурсу якогось, а що дійсно є певна реакція, правова оцінка і певні дії.

У Київській області була дуже велика проблема з незаконним видобутком піску. Чому саме в Київській області? Бо всі знають, що пісок є частиною будівельного матеріалу для виробництва бетону, а в Києві зараз такий певний бум відбувається, і де треба брати цей пісок для бетону? З річок, де його намивають, точніше намивали, незаконно. Ми почали протидіяти цьому, реагувати на звернення громадян. Іноді це мало жахливі форми, наприклад, прямо на пляжі, скажімо, де люди відпочивали, а хтось вирішив просто намивати цей пісок і продавати незаконно.

Нам всі казали, що ми йдемо проти вітру, якась боротьба, яка не матиме ніякого результату, я дуже радий, що скептики помилялися. Бо ми казали, що ефективна взаємодія з правоохоронними органами, з громадськістю, вона може мати результат", – зазначив координатор "Стоп корупції" Роман Бочкала у ході прес-конференції.

Роман Бочкала також зауважив, що під час моніторингу та викриття нелегальної діяльності піщаних браконьєрів журналістам "СтопКору" погрожували фізичною розправою, застосовували силу, переслідували.

Так у селі Ходосівка на Київщині на активістів "Стоп корупції" напала група невідомих осіб на території нелегальної точки з видобутку піску.

Зловмисники розбили відеокамеру проекту та вкрали флешку із відеозаписом.

Ще один інцидент стався під час зйомок на місці незаконного видобутку піску у селі Шпитьки Києво-Святошинського району, Ігор Чупринський побив відеооператора "СтопКору" Павла Янцена.

За напад на "СтопКор" Чупринському уже оголосили підозру за ч.2 ст. 345-1 КК України "Погроза або насильство щодо журналіста". Зловмиснику загрожує до п'яти років ув'язнення.

Додамо, що у прокуратурі Київської області презентували концепцію співпраці між представниками прокуратури, громадський організацій, журналістами та органами влади у сфері протидії та подолання корупції.

Зауважимо, що звернення до ГО "Стоп корупції" отримають статус офіційних і їх одразу вноситимуть до Єдиного реєстру досудових розслідувань із подальшою правовою реакцією.

"За словами головного прокурора області, ми реально боремось із корупцією, а не протираємо штани та не проїдаємо гранти. Ухвалено рішення прирівнювати заяви у нашу ГО до звернень у прокуратуру. Одразу в ЄРДР і з подальшою правовою реакцією", – зазначив координатор "Стоп корупції" Роман Бочкала за результатами прес-конференції.

Окрім того, Дмитро Чібісов відзначив продуктивну та цілеспрямовану боротьбу представників проекту із піщаними браконьєрами. За словами головного прокурора області, завдяки спільній діяльності вдалося зупинити нелегальний видобуток піску на низці точок у регіоні. За фактами незаконної діяльності відкриті кримінальні провадження, техніка, яку використовували у чорному бізнесі, конфіскована і перебуває під арештом.

 

Коментарі