“СтопКор” звернувся до начальника водної поліції через незаконний видобуток піску у селищі Погреби на Київщині

22.08.2017 12:22

Юристи "Стоп корупції" звернулися до начальника відділу поліції у річковому порту "Київ" ГУ НП у м. Києві Тараса Полієнка через незаконний видобуток піску у селищі Погреби Обухівського району Київської області.

Нелегальну діяльність ТОВ "Собі" на березі Десни активісти проекту зафіксували напередодні. Пісок намивають та складують на рекреаційній земельній ділянці  без спецдозволу Державної служби геології та надр України. Усі факти порушень законодавства України юристи "Стоп корупції" виклали у зверненні.

"Нами викрито та задокументовано нелегальний видобуток на річці Десна піску та його незаконний намив на березі, на рекреаційній земельній ділянці (місце розташування в додатку №1).

Так, в с. Погреби Броварського району Київської області на р. Десна службовими особами ТОВ "Собі" організовано та здійснюється незаконний видобуток корисних копалин (піску) шляхом гідронамиву. Спецдозволу Державної служби геології та надр України на видобуток піску на даній ділянці акваторії р. Десни у ТОВ "Собі" немає, про що свідчить офіційна інтерактивна карта спецдозволів "Геоінформ" (додаток №1). Ділянка річки Десна, на яку є спецдозвіл № 04788 на видобуток піску, знаходиться на 1 км північніше по річищу та належить ТОВ "Надра Ресурс", – зазначають юристи.

Видобутий пісок в порушення земельного та водного законодавства України намивається та складується на береговій смузі (додаток №2) на земельні ділянки з кадастровими номерами (додаток №3):

  • 3221286400:02:002:0002, розміром 1 га, яка, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, належить на праві власності приватній особі Федорчук Наталії Анатоліївні з цільовим призначенням : "для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби".
  • 3221286400:02:002:0040, розміром 2 га, яка, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, належить на праві власності приватній особі з цільовим призначенням: "для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби".

"В земельному кадастрі на використання даної земельної ділянки накладені обмеження у використанні, оскільки вона знаходиться у водоохоронній зоні р. Десна (додаток №3).

Діяльність з видобутку піску, його складуванню на березі та реалізацію здійснює: ТОВ "Собі". Техніка (земснаряд, бульдозери, навантажувачі) також належать ТОВ "Собі". Незаконне складування піску здійснюється з 2016 року по даний час в обсягах близько 1-3 тис. м. куб. на добу. Реалізація видобутого піску здійснюється цілодобово, обсяги залежать від потреби постачальників, у весняний та літній період року з відкритого майданчика. Всього на даний момент на вказаній земельній ділянці складовано близько 100 тис. тонн (на 10 млн грн).

Щоденно незаконно видобутий пісок продається за готівку. За розрахунками фахівців, в рік видобувається понад 0,5 млн м куб. піску. Вартість тонни піску складає 50-150 грн/т. Таким чином, щорічно незаконно видобувається та реалізується піску на 50-75 млн грн, з яких не сплачується жодних платежів ні до держаного ні до місцевих бюджетів, що становить прямі збитки державі.

Будь-яка дозвільна документація у ТОВ "Собі" на видобуток та реалізацію надр (піску) відсутня. Відповідно до даних з публічної карти "Геоінформ", відсутні спеціальні дозволи на розробку родовища та на видобуток надр(будівельних корисних копалин, зокрема, піску) Державної служби геології та надр України (додаток №1).

Крім того, особи, що видобувають пісок на вказаній території, не мають у власності або у користуванні земельних ділянок на цій території з необхідним цільовим призначенням "видобуток піску" або "розчищення водойм" і т.п. Також відсутнє Рішення органу місцевого самоврядування  щодо погодження на видобування піску. Не ведеться обов’язкова геологічна та маркшейдерська документація, де зазначається видобуток піску і як наслідок не проводиться сплата за користування надрами", – додають юристи "Стоп корупції".

Зокрема, слід зазначити, що товариством не ведеться обов’язкова геологічна та маркшейдерська документація, де зазначається видобуток піску і як наслідок не проводиться сплата за користування надрами.​

Крім того, викладена діяльність "Собі" по намиву піску призводить до завдання істотної та непоправної шкоди екології: знищується флора та фауна водоохоронної зони, знищений верхній родючий шар ґрунту, зелені насадження тощо.

"Враховуючи вищевикладене, дії службових осіб ТОВ "Собі" по незаконному намиву та складуванню піску на земельній ділянці водного фонду в с. Погреби становлять склад злочину, передбаченого ст. 239-2 "незаконне заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах", ст. 240 "порушення правил охорони або використання надр", ст. 356 "самоправство", ч. 5 ст. 191 "привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем" (в особливо великих розмірах) КК України", – резюмують правники.

Команда "Стоп корупції" просить керівництво водної поліції зареєструвати за даним фактом кримінальне провадження та з метою запобігання збільшенню нанесених збитків, наданими слідчим процесуальними повноваженнями, зупинити незаконне розкрадання майна народу України, зокрема взяти під арешт весь пісок, яким на даний момент незаконно розпоряджається ТОВ "Собі" за вказаною адресою, а також техніку.

Окрім того, стопкорівці просять правоохоронців оголосити підозру службовим особам ТОВ "Собі".

Коментарі