“СтопКор” звернувся до Броварської місцевої прокуратури для арешту техніки та піску нелегалів з селища Погреби на Київщині

Активісти "Стоп корупції" звернулись до керівника Броварської місцевої прокуратури Юрія Котяша через незаконну діяльність з видобутку піску у селищі Погреби Київської області. З керівником відомства представники прокуратури зустрілись у рамках спільного виїзду на незаконні точки видобутку надр зі знімальною групою телеканалу Інтер.

"Ми просимо прокуратуру зареєструвати за даним фактом кримінальне провадження за ст. 240 та ч.5 ст. 191 КК України та приєднати провадження до наявного у Вас провадження за ст. 239-2 КК України.

З метою запобігання збільшенню нанесених збитків, наданими слідчим процесуальними повноваженнями, зупинити незаконне розкрадання майна народу України, зокрема взяти під арешт весь пісок, яким на даний момент незаконно розпоряджається ТОВ "Собі" за вказаною адресою, а також техніку та оголосити підозру службовим особам ТОВ "СОБІ", – розповіли активісти "Стоп корупції".

Прокурор району повідомив, що в курсі ситуації з незаконним видобутком піску та знає про нецільове використання земельної ділянки. За словами Котяша, такий ділянок уздовж берегової лінії Десни понад триста. Прокурор додав, що має намір звертатися з цього приводу до суду.

"Нами викрито та задокументовано нелегальний видобуток на річці Десна піску та його незаконний намив на березі, рекреаційній земельній ділянці.

У селищі Погреби Броварського району Київської області на р. Десна службовими особами ТОВ "СОБІ" організовано та здійснюється незаконний видобуток корисних копалин (піску) шляхом гідронамиву. Спецдозволу Державної служби геології та надр України на видобуток піску на даній ділянці акваторії р. Десни у ТОВ "СОБІ" не має, про що свідчить офіційна інтерактивна карта спецдозволів "Геоінформ" (додаток №1). Ділянка річки Десна, на яка є спецдозвіл № 04788 на видобуток піску, знаходиться на 1 км північніше по річищу та належить ТОВ "Надра Ресурс".

- ТОВ "СОБІ", ЄДРПОУ 16476986, юридична адреса: м. Київ, вул. Електриків, 4, директор: Мень Ігор Леонідович, власники:

- Надєєв Сергій Степанович, м. Київ, вул. Тичини, 8, кв.44, колишній помічник народних депутатів В.Хомутинника (ПР 5-6 скликання) та Сергія Соболєва (БЮТ, 6 скликання)

- Шалопут Анатолій Петрович, м. Київ, вул. Прирічна, 22-Г, кв.120, колишній помічник народного депутата Василя Горбаля,

Видобутий пісок, в порушення земельного та водного законодавства України, намивається та складується на береговій смузі (додаток №2) на земельні ділянки з кадастровими номерами (додаток №3):

  • 3221286400:02:002:0002, розміром 1 га, яка, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, належить на праві власності приватній особі Федорчук Наталії Анатоліївні з цільовим призначенням : "для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби".
  • 3221286400:02:002:0040, розміром 2 га, яка, відповідно до інформації з Державного земельного кадастру, належить на праві власності приватній особі з цільовим призначенням: "для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби".

В земельному кадастрі на використання даної земельної ділянки накладені обмеження у використанні, оскільки вона знаходиться у водоохоронній зоні р. Десна (додаток № 3).

Діяльність з видобутку піску, його складуванню на березі та реалізацію здійснює: ТОВ "Собі". Техніка (земснаряд, бульдозери, навантажувачі) також належать ТОВ "Собі". Незаконне складування піску здійснюється з 2016 року по даний час в обсягах близько 1 – 3 тис м куб на добу.

Реалізація видобутого піску здійснюється цілодобово, обсяги залежать від потреби постачальників, у весняний та літній період року з відкритого майданчика. Всього на даний момент на вказаній земельній ділянці складовано близько 100 тис. тонн (на 10 млн грн).

Щоденно незаконно видобутий пісок продається за готівку. За розрахунками фахівців, в рік видобувається понад 0,5 млн м куб піску. Вартість тонни піску складає 50-150 грн/т. Таким чином, щорічно незаконно видобувається та реалізується піску на 50-75 млн грн, з яких не сплачується жодних платежів ні до держаного ні до місцевих бюджетів, що завдає прямих збитків державі.

Будь-яка дозвільна документація у ТОВ "Собі" на видобуток та реалізацію надр (піску) відсутня. Відповідно до даних з публічної карти "Геоінформ", відсутні спеціальні дозволи на розробку родовища та на видобуток надр(будівельних корисних копалин, зокрема піску) Державної служби геології та надр України (додаток № 1).

Крім того, особи, що видобувають пісок на вказаній території, не мають у власності або у користуванні земельних ділянок на цій території з необхідним цільовим призначенням "видобуток піску" або "розчищення водойм" і т.п. Також відсутнє Рішення органу місцевого самоврядування  щодо погодження на видобування піску.

Зокрема, слід зазначити, що товариством не ведеться обов’язкова геологічна та маркшейдерська документація, де зазначається видобуток піску і як наслідок не проводиться сплата за користування надрами.​

Крім того, викладена діяльність "Собі" по намиву піску призводить до завдання істотної та непоправної шкоди екології: знищується флора та фауна водоохоронної зони, знищений верхній родючий шар ґрунту, зелені насадження тощо.

Враховуючи вищевикладене, дії службових осіб ТОВ "Собі" по незаконному намиву та складуванню піску на земельній ділянці водного фонду в с. Погреби становлять склад злочину, передбаченого ст. 239-2 "незаконне заволодіння землями водного фонду в особливо великих розмірах", ст. 240 "порушення правил охорони або використання надр" ст. 356 "самоправство", ч. 5 ст. 191 "привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем" (в особливо великих розмірах) КК України", – зазначили у юридичному департаменті "Стоп корупції".

Коментарі