“СтопКор” через суд добився відкриття справи проти рейдерки Софієнко за захоплення землі у Києві

Дарницький районний суд Києва задовольнив скаргу та зобов'язав працівників поліції Дарницького УП ГУНП внести відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення з боку партнерки колишнього міністра АПК Миколи Присяжнюка – Лесі Софієнко. 

Йдеться про самовільне захоплення земельної ділянки, що відноситься до комунальної власності міста Києва та за використання якої не сплачуються жодні кошти в бюджет міста.

Подробиці із зали суду повідомили журналісти «Стоп корупції».

«Суддя Дарницького суду Києва затвердив скаргу про бездіяльність щодо не внесення відомостей до ЄРДР про рейдерку Лесю Софієнко. Ідеться про самовільне захоплення землі на березі озера Зариваха.

Незабаром в управління поліції Дарницького району мають відкрити кримінальне провадження та розпочати досудове розслідування у цій справі», – розповіли про результати розгляду справи у суді журналісти «СтопКору».

Нагадаємо, ще 30 січня правозахисники ГО «Стоп корупції» звернулися до Дарницького УП ГУНП в місті Києві з заявою про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до ЄРДР з боку Лесі Софієнко. «Проте працівниками Дарницького УП ГУНП було повідомлено, що відомості до ЄРДР не внесені, а працівники поліції не вбачають складу злочину.

Активісти проекту вбачають в цьому кримінальне правопорушення, тому і вирішили подати скаргу на бездіяльність працівників поліції до Дарницького суду», – додали журналісти «Стоп корупції».

«Леся Софієнко фактично використовує земельні ділянки, які належать іншим фізичним особам на праві власності:

- кадастровий номер 8000000000:90:863:0007, площею 0.0925 га, адреса розташування: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Садова, 73 діл.14 (с/т «Металіст»)

- кадастровий номер 8000000000:90:863:0009, площею 0.1022 га, адреса розташування: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Завальна, 14а

- кадастровий номер 8000000000:90:863:0008, площею 0.1 га, адреса розташування: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Завальна, 14а

На вищевказаних земельних ділянках збудовано житловий будинок. Вказаний об’єкт нерухомого майна розміщений незаконно, будь-яких дозволів на розміщення об’єктів нерухомого майна (будівлі, споруди) не видавалось.

Проте вищезазначений об’єкт нерухомості частково займає на території земельної ділянки, яка відноситься до комунальної власності міста Києва, а саме кадастровий номер 8000000000:90:863:0010, площею 0.0193 га, адреса розташування: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Завальна, 14а, цільове призначення: для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва.

Зокрема, дана земельна ділянка межує з береговою смугою та має прямий вихід до води, однак вона огороджена парканом, який перешкоджає доступу до землі комунальної власності.

Згідно зі ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним.

Відповідно до ст. ст. 269, 270 Податкового кодексу України, платниками земельного податку є власники земельних ділянок (в тому числі нерезиденти), земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктом оподаткування – земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності. Власники землі та землекористувачі сплачують кошти за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою

Разом з цим, встановлено факт, що Софієнко Л.С. право власності або право оренди на вищевказану земельну ділянку в установленому законодавством порядку не оформила, проте використовує її, не сплачуючи податків за користування та завдаючи при цьому збитків бюджету міста Києва.

У 2017 році набрав чинності новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі – Порядок), затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 р. за № 1647/29777), яким суттєво змінено розрахунок нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки.

Відповідно до вимог ст.286 Податкового кодексу України, у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі необхідно подати відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки звітну податкову декларацію та довідку про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки з метою нарахування та сплати земельного податку або орендної плати за землю.

Відомо, що Софієнко Л.С. не зверталася з приводу отримання довідки про нормативну грошову оцінку на земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:90:863:0010, площею 0.0193 га, адреса розташування: м. Київ, Дарницький р-н, вул. Завальна, 14а та не подавала жодної податкової декларації до контролюючого органу для сплати земельного податку або орендної плати за землю.

Згідно з ч.1 ст.211 Земельного кодексу України за порушення земельного законодавства, зокрема, невиконання вимог використання земель за цільовим призначенням, фізичні та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.1 ст.212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними», – нагадали деталі справи у юридичному департаменті «Стоп корупції».

Коментарі