«Стоп Корупції» | ВИПУСК №22

Свіжий випуск програми журналістських розслідувань "СтопКор" уже в ефірі. Цього разу журналісти вдалися до цілої серії показових і небезпечних експериментів.

У своєму сюжеті Лілія Ткачук показала вибухову правду про продаж несанкціонованої піротехніки. Журналістка вирішила довідатися, як підприємці під навалою зимових свят дотримують правил та законів щодо продажу піротехнічних виробів. Авторка сюжету знайшла точку з несанкціонованого продажу піротехніки біля метро Петрівка. На прилавку була несертифікована продукція, продавчиня не змогла показати жодного дозволу на продаж і почала похапцем тікати з крамом від знімальної групи. "СтопКорівці" викликали поліцейських, які конфіскували товар.

Утім на цьому знімальна група не зупинилася і вдалася до експерименту - до розслідування залучили неповнолітню дівчину, яка заходила до магазинів із феєрверками та без жодних запитань і застережень купувала вибухові пристрої. А потім сама авторка сюжету стала за прилавок у Вишневому на ринку і преспокійно продавала піротехніку. При цьому ані правоохоронці, ані охорона базару на незаконні дії продавчині не зважали.

І мова не лише про несанкціоновану торгівлю феєрверками і про заборону використовувати піротехніку, а й про смертельну небезпеку, яку становлять такі забавки. Знімальна група "СтопКору" вирішила перевірити, до яких плачевних наслідків може призвести бажання вибухових веселощів. До експерименту залучили піротехніка, який показав, що звичайний феєрверк "римська свічка" пробиває наскрізь гіпсокартон, а це фактично те саме, що людська кістка.

Олександр Мамай у своєму сюжеті вирішив перевірити, як у столиці контролюють продаж алкоголю без ліцензії. Для цього журналіст придбав
на столичному ринку "Юність" цілий ящик оковитої по двадцять гривень за пляшку. Самі продавці пояснили дешевизну відсутністю ліцензії.

Зовні пляшки не відрізняються від магазинних. Навіть акцизні наліпки присутні, щоправда, вони ледь тримаються на пляшках і легко знімаються.

Команда проекту обладнала торгову точку в людному місці біля метро "Лісова", з половини пляшок поздирали акцизи та почали продаж. Перехожим пропонували купити наддешеву горілку по двадцять та тридцять гривень за пляшку. Менш як за годину знайшлося троє довірливих покупців, котрі виклали кревні за “пальонку". Людей не відлякували ані сумнівна якість напою, ані сумна статистика. Лише за перше півріччя 2015 року від підробного алкоголю померли 865 людей.

Журналіст проекту Артем Лагутенко перекваліфікувався на нелегального продавця цигарок для того, щоб перевірити, як у столиці карають таких підприємців поза законом. До команди проекту звернулися активісти, які розв'язали війну зі стихійною і незаконною торгівлею сигаретами. За словами борців, торговці розпродують продукцію де і як їм заманеться, натомість правоохоронці на тіньовий бізнес не звертають уваги. Знімальна група "СтопКору" вирішила перевірити, як працює тютюновий бізнес зсередини та пішла не есперимент. Журналісти закупили сигарети і поставили ятку у забороненому місці. Точка без жодних дозволів провадила торгівлю. Журналісти викликали поліцію, щоб перевірити, як відреагують правоохоронці на цигаркових спритників. Реакція полісменів була неочікуваною і шокувала знімальну групу "СтопКору" - вони обмежилися лише усним попередженням. Дарма що від такого бізнесу під димовою завісою бюджет країни щороку недоотримує мільйони гривень податків.

Друге життя для ялинки. Знімальна група "СтопКору" показала, що відбувається із хвойними після свят. Нерозпродані дерева мають піти на спеціальну утилізацію, однак в Україні така система ще не розвинена. Приватні продавці самі позбуваються дерев, решта офіційних точок продажу - клопіт "Київзеленбуду". У підпримстві запевняють, що деревину накопичуюь та відвозять на утилізацію на спеціальні полігони. У столиці таких два. У Європі хвойні після свят дістають нове життя - їх пускають на стружку, яку використовують для опалення, або виготовляють дерев'яні меблі.

На озброєння західну практику намагаються брати і в пристоличному регіоні. Зокрема, у звіринці в Межигір'ї хвою після свят використовують як їжу для тварин. Для звірів - це справжній смаколик з набором поживних елементів та необхідних вітамінів. Одна біда - треба якось зібрати та транспортувати дерева до вольєрів. А поки що на практиці ялинки разом із побутовими відходами потрапляють у звичайні сміттєві баки.

В анімаційній рубриці "Схематично" автори показали, як чиновники з районних адміністрацій наживаються на новорічних подарунках для школярів. Діти з родини Потерпіленків принесли пакунки із солодощами, які їм презентували в школі. У пачці виявилися самі льодяники та желейки. У родині поцікавилися, скільки витратили чиновники на такі презенти. З'ясували, що один набір вартує 125 гривень, а в адміністрації їх набрали чотири тисячі. Конкурс на постачання солодощів виграла сумнівна фірма з завищеними цінами та скупим асортиментом. Фактично на кожному подарунку чиновники, які протягли постачальника у переможці, заробили по 50 гривень.

Коментарі