Столичні активісти контролюватимуть прозорість фінансування партій

Представники ГО "Стоп корупції" взяли участь у Форумі "Прозорі фінанси партій: шляхи імплементації закону". Захід зібрав лідерів та членів політичних партій, громадських організацій та державних органів, таких як Національне агентство з питань запобігання корупції, Рахункова палата, Центральна виборча комісія, керівництво Фондів "Відродження" та Фрідріха Наумана, провідних експертів Transparency International, депутатів ВР України.

Подробиці форуму повідомляють активісти "Стоп корупції".

14368797_1450829234933237_2294955746272835942_n

"Нове законодавство передбачає державне фінансування політичних партій, що подолали певний відсотковий бар'єр, який складається з голосів виборців, відданих за партію на виборах. Учасники форуму стверджували, що це лише перший крок до прозорості партійних фінансів. Та навіть ця спроба не досягла очікуваної мети: підтримати нові демократичні партії та перекрити шлях грошам олігархів, що скуповують політичні партії", – розповідають активісти "Стоп корупції".
"Якщо подивитись, як сьогодні фінансуються партії і як вони перетворюються на машини, які трансформують віртуальні кошти в реальні доходи деяких людей, то можна тільки уявити який супротив прозорості партійного фінансування ми ще зустрінемо і які по-справжньому небезпечні проблеми виникатимуть на цьому шляху", – зазначив виконавчий директор Фонду "Відродження" Євген Бистрицький.
Під час дискусії учасники окреслили основні проблемні питання для створення "дорожньої карти" для прозорого фінансування політичних партій і запобігання політичній корупції. Серед них – заборона або суттєве обмеження політичної реклами, зокрема, на приватних каналах телебачення, яка поглинає неспіврозмірно великі обсяги коштів.

14469598_1450829228266571_5817763250670423673_n

За цим показником, Україна витрачає значно більше коштів, ніж переважна більшість розвинутих демократичних країн світу, уточнили експерти. Учасники форуму планують Ініціювати впровадження законодавчих вимог до медіа-прозорості. Адже на практиці багато засобів масової інформації відпрацьовують замовлення політичних партій за "тіньові гроші" невідомого походження.

Також у планах ініціативної групи розробити і впровадити державні стандарти внутрішньопартійної демократії. Бо за її відсутності грошами партії у непрозорій спосіб володіє лідер партії, а не партійна спільнота, що створює підґрунтя для зловживань, зазначають учасники форуму.
"Ще одна вимога – закрити чисельні "дірки" у суміжних законодавчих актах, що дозволяють використовувати партійні гроші у спосіб, не сумісний з суспільними інтересами, та розробити нові документи, що регламентують впровадження законодавства. Велику роль у цьому відіграватиме Національне агентство з питань запобігання корупції, а громадські експерти мають запропонувати свою допомогу", – уточнили активісти "Стоп корупції".

На думку учасників, громадянське суспільство має здійснювати моніторинг впровадження законодавства про прозорість політичних партій, а журналісти розслідувати та оприлюднювати випадки порушень.
"Рушійні сили суспільства, що у першу чергу зацікавлені у належній роботі політичної системи, це громадськість, засоби масової інформації, малий та середній бізнес. Тому коаліція цих сил має відіграти провідну роль у протидії політичній корупції. Саме тому ГО "Стоп корупції" вирішило долучитись до коаліції громадських організацій «Гроші партій під контролем", – резюмували активісти проекту.

Коментарі