Скандал з “Укроборонпромом”: до і після виборів

04.06.2019 14:17

Автор: Кирил Вольний, журналіст "СтопКору"

Минуло три місяці з моменту, коли журналісти оприлюднили скандальне розслідування щодо корупції в оборонній сфері. На "до" і "після" ці три місяці розділили вибори президента, адже ця тема відразу стала політичною. Пам'ятаю, як тоді президент Порошенко вперше публічно прокоментував цей скандал. Під час робочого візиту в Миколаїв він заявив, що "я публічно звертаюсь до НАБУ із закликом розслідувати резонансні публікації та покарати винних". В Бюро заклик почули, за тиждень затримали п'ятьох підозрюваних. Та всі розуміли, що до завершення цього президентського терміну жодних відповідей ми не отримаємо. Нема їх і досі. А справа, яку відкрило НАБУ, створює їх ще більше.

В розслідуванні "Наших грошей" йшлося про те, що 22-річний син Олега Гладковського Ігор та його спільники створити схему, в якій використовуючи зв'язки та службове становище батька, продавали контрабандні деталі вітчизняним бронетанковим заводом. А ще у розслідуванні фігурують два детективи НАБУ – Дмитро Литвиненко та Олег Борисенко, через яких "хлопчики" розв'язували проблеми, пов'язані з діяльністю фірм-прокладок. А в нашому розслідуванні ми розповідали, що сам ці детективи зараз і розслідують справу, якою НАБУ рапортує про "боротьбу з корупцією в оборонці".

На це відреагувала громадська рада контролю НАБУ та змусила Артема Ситника провести службове розслідування і відсторонити детективів від роботи. А нещодавно оприлюднили й результати службового розслідування. За ймовірне вилучення "прокладок" з переліку фіктивних фірм детектив Литвиненко отримав лише догану. Додам, що сам детектив вже є фігурантом трьох кримінальних проваджень – № 2201800000000028 та №22018000000000195, які розслідує СБУ та №420160000000002034, яке розслідує прокуратура міста Києва.

На хвилі резонансу від журналістського розслідування було затримано п'ятьох колишніх та чинних працівників “Спецтехноекспорту”. Справа НАБУ стосовно "Спецтехноекспорту" стосується контракту, який був укладений ще у 2009 році, і є одним з найбільших договорів в історії України на постачання військової техніки. Уряд Індії погодився витратити 400 мільйонів доларів на модернізацію 105 літаків Ан-32. Всі розбіжності стосуються постачання або непостачання окремих деталей. Проте факт лишається фактом. Чому НАБУ раптово активізується у справах 10-річної давнини, затримуючи людей, що вже давно не працюють в оборонці, докладає титанічних зусиль, щоб цей контракт залишився на Україні та роздуває з цього приводу скандал, начебто всю корупцію вже побороли ? Контракт з Індією був підписаний ще у 2009 році та в результаті дій детектива Литвиненка був ледве не зірваний.

Корупційний скандал в "оборонці" стане справжнім викликом для нової влади. Поки що її представники заявляють про "перезапуск" антикорупційної системи та необхідністю очищення правоохоронних органів від корумпованих працівників. Новопризначений перший заступник голови СБУ Іван Баканов закликав журналістів-розслідувачів до співпраці, тому факти щодо справи "СТЕ" та детективів, які цю справу розслідують, ми будемо передавати йому. Подивимось, що скаже СБУ, адже одна відкрита справа на детектива Литвиненка в них вже є.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X