Скандал в Україні: замість визнаних тест-систем для діагностики захворювань лікарні та лабораторії закуповують фальсифікат

18.07.2018 12:08

Сотні тисяч бюджетних коштів державні медичні заклади сплачують шахраям, а українці позбавлені права на вчасне лікування через неможливість точного діагностування хвороб.

У неділю, 15 липня, о 19:25 на «5 каналі» вийшов випуск проекту журналістських розслідувань «STOP корупції», який спричинив ефект медіабомби в медичному середовищі.

Журналістам стало відомо, що майже рік у лікарні та лабораторії України замість якісних тест-систем «Vitrotest®» компанії «ІВК «Рамінтек» постачаються тести під назвою «Vitro-Test» виробництва ТОВ «Рамінтек ЛТД». Різниця у назвах компаній та препаратів начебто не принципова. Але це лише на перший погляд. Насправді ситуація доволі небезпечна і може торкнутися кожного з нас.

Власник компанії «Рамінтек ЛТД» захопив виробниче обладнання провідного українського виробника діагностичних тест-систем та почав випускати препарати зі схожою назвою. Але вони не відповідають стандартам, мають сумнівні сертифікати компанії, позбавленої акредитації. Як наслідок, ці препарати абсолютно непридатні для діагностики широкого спектра захворювань.

Колишній директор добросовісного виробника справжніх тест-систем одного дня створив фірму-двійника зі схожою назвою, яка стала випускати тест-системи — так само зі схожою назвою. Сценарій підміни доволі типовий. Але ці підробки — не одяг чи побутова техніка. Вони несуть набагато більшу — смертельну небезпеку.

«Виробник поза законом»: рейдерське захоплення компанії-розробника тест-систем для діагностики

ТОВ «Інноваційно-виробнича компанія «Рамінтек» заснували три особи. Подружжя вчених: кандидат медичних наук Ігор Ніколаєнко контролює 33% статутного капіталу; його дружина, кандидат біологічних наук Галина Раєвська — 34%. Третьою особою із долею в 33% виступив Олександр Мурга. На той час він був адвокатом подружжя вчених, а до того — слідчим Голосіївського відділення міліції Києва. На момент створення подружжям товариства «ІВК «Рамінтек» пан Мурга був адвокатом, а представлявся кандидатом юридичних наук.

Складнощі почалися восени 2013 року, коли Україну охопила «Революція гідності». Директор «Рамінтек» Мурга, як то кажуть «спіймав хвилю», почав займатися поваленням режиму разом із протестуючими. На цей час директор фактично покинув виробниче підприємство на призволяще.

Мурга перестав з’являтися на роботі. Спочатку пояснював свою відсутність участю у подіях на Майдані. Згодом лікуванням зубів, хворобою та іншими пригодами. Надалі Мургу не бачили на роботі по декілька днів, згодом і тижнями. На телефонні дзвінки він не відповідав по кілька днів. Коли ж вдавалося вловити його на зв’язок, той у відповідь постійно вигадував нові «історії життя» для пояснення власних прогулів. Навіть двічі примудрився «поховати» рідну матір, які досі жива-здорова. Згодом колеги на партнери почали розуміти, що директор Мурга просто постійно перебуває в алкогольному сп’янінні або в наркотичному трансі.

За тижнями прогулів, спробами з’ясувати причини відсутності пройшло три роки. Одного дня усім на підприємстві стало остаточно зрозуміло, що виконувати обов’язки директора колишній слідчий Мурга вже не зможе: з бухгалтерією був повний безлад, те саме з іншою звітною документацією. Підприємство наражалось на очевидні ризики. Втім, як виявилось згодом, навіть в алко-наркотичному трансі директор не гаяв часу.

20 квітня 2017 року діючий на той момент директор ТОВ «ІВК «Рамінтек» Олександр Мурга, маючи печатку та право підпису, створив фірму зі схожою назвою та юридичною адресою, додавши тільки до слова «Рамінтек» літери ЛТД (ЄДРПОУ 41291124). Наступним кроком директор ТОВ ІВК «Рамінтек» Мурга розірвав договір оренди нежитлових приміщень №10/04-01 від 01.04.2015 та переоформив договір оренди на власну компанію «Рамінтек Лтд».
Вже за тиждень, 27 квітня, ділок як фізична особа-підприємець передав сам собі — фірмі-двійнику «Рамінтек Лтд», одноосібним засновником якої був, — виробниче обладнання очолюваної ним компанії ІВК «Рамінтек». Таким чином Олександр Мурга намагався створити видимість законності для користування захопленим майном компанії-власника. Але судді угледіли в цьому очевидну рейдерську схему, тому на основну частину обладнання був накладений арешт ухвалами Господарського суду Київської області № 911/1507/17 від 24 травня 2017 р. та Печерського районного суду міста Києва у справі № 752/12256/17 від 16 червня 2017 року.

Далі до нового «виробника» прийшла думка якнайшвидше звільнити приміщення від колишніх партнерів. Для цього 11 травня 2017 року Мурга в супроводі команди фізичної підтримки із міцних чоловіків у камуфляжному одязі увірвався до приміщення. Законну співвласницю компанії Галину Раєвську побили, намагаючись силоміць витягти з будівлі. Жінці вдалось вирватись та покликати на допомогу. Згодом Галина Раєвська викликала поліцію і зробила заяву щодо тілесних ушкоджень, спричинених Мургою, від якого всі присутні засвідчили сильний сморід алкоголем. Побиття жінки відбулось при численних свідках. Збереглись і висновки травмпункту й судово-медичного огляду, куди Раєвська звернулася після візиту екс-директора її компанії.

Акт залякування не вдався. Вже 12 травня 2017 року загальні збори учасників ТОВ «ІВК «Рамінтек» звільняють Олександра Мургу з посади директора. Одночасно була змінена юридична адреса ТОВ «ІВК «Рамінтек» на вул. Бойчука Михайла, 18Б, кв. 56. Згодом Міністерство юстиції за зверненням Мурги скасувало дану реєстраційну дію з формальних причин. Адміністративний суд міста Києва розглядає позов щодо визнання недійсним даного наказу Міністерства юстиції.

Пізніше, 1 червня 2017 року, позачергові збори учасників ТОВ «ІВК «Рамінтек» усунули Мургу з посади директора у порядку статті 99 Цивільного кодексу України строком на шість місяців. Але незважаючи на це, відсторонений зборами директор 27 липня 2017 року вносить до статутного капіталу своєї компанії-двійника «Рамінтек ЛТД» обладнання, що належить справжньому виробникові — ТОВ «ІВК «Рамінтек».

Так відбулося фізичне захоплення виробничих приміщень та обладнання. Але колишній партнер і директор не зупиняється. Він намагається юридично знищити фірму подружжя науковців. Керівник фірми-двійника ТОВ «ІВК «Рамінтек» Мурга, вочевидь, вступивши в злочинну змову з реєстратором Київської філії комунального підприємства «Новозаводське» Новозаводської сільської ради Пулинського району Житомирської області (м. Київ, вул. Хрещатик, 44-Б, офіс 6) Осиповичем І.В. та Сапєлкіним В.В. незаконно змінив дані про компанію в ЄДРЮО щодо передачі корпоративних прав на іншу особу, зміну керівництва ТОВ «ІВК «Рамінтек» та місцезнаходження компанії на місто Вугледар Донецької області.

Документи, які подавались Київській філії комунального підприємства «Новозаводське» Новозаводської сільської ради Пулинського району Житомирської області (м. Київ, вул. Хрещатик, 44-Б, офіс 6) для державної реєстрації були підроблені та не відповідали волі учасників товариства Раєвської та Ніколаєнка.

З цього приводу 14.06.2017 року вони подали відповідні повідомлення про вчинення кримінального правопорушення до Головного слідчого управління Національної Поліції України, та скаргу щодо незаконних реєстраційних дій до Міністерства юстиції. Наказом Міністерства юстиції від 29.06.2017 року вказані реєстраційні дії скасували, а Головне слідче управління Нацполіції порушило кримінальну справу за статтею 206-2 КК України. Злочинні дії рейдера Мурги, який захопив ТОВ «ІВК «Рамінтек», Головне слідче управління Нацполіції поклало в основу кримінальної справи №120171101540000477 за ст. 190 (Шахрайство), ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ст. 206-2 (Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації), ст. 209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом), ст. 366 (Службове підроблення), 358 (Підроблення документів).

Слідчий Головного Слідчого управління Нацполіції Нікіта Циба близько року неспішно розслідував цю кримінальну справу щодо незаконних дій Мурги. Потім вона дивним чином і з незрозумілих обставин потрапила до Голосіївського відділу Нацполіції. І це не збіг: пам’ятаєте ж, саме там Олександр Мурга довгий час працював слідчим, поки не подався в адвокати, кандидати наук та рейдери. При всій очевидності обставин справи за рік вона до суду так і не дійшла. А слідчий главку Нацполіції Циба — такий самий дивний збіг обставин — цього ж року розжився на автівку, маючи досить скромну зарплатню близько 15 тисяч гривень на місяць.

Що зараз відбувається на ринку діагностичних препаратів України

А тим часом українські лікарні, введені в оману схожістю назви виробника і самих тест-системи для діагностики захворювань, через офіційний майданчик держзакупівель «ProZorro» закуповують препарати «Vitro-Test» компанії «Рамінтек ЛТД» замість описаного в тендерах «Vitrotest®» від справжнього виробника «ІВК «Рамінтек».

Ба більше, лікарні двох великих міст нещодавно закінчили тендери на закупівлю тест-систем «Vitrotest». Кіровоградська дитяча обласна лікарня та Харківська міська поліклініка № 9 через онлайн-систему держзакупівель «ProZorro» уклали договори на постачання декількох видів систем тест-систем «Vitrotest».

«Іноваційно-виробница компанія «Рамінтек» виготовляла тест-системи «Vitrotest®» для діагностики вірусних гепатитів, торч- й урогенітальних інфекцій, вірусу Епштейн-Барр, гельмінтозів, алергій, шлунково-кишкових та інших захворювань.

Що робить фірма-клон екс-директора, який одного дня спокусився захопити бізнес своїх партнерів? Новостворена компанія Олександра Мурги «Рамінтек ЛТД» трохи змінює назву торгової марки з «Vitrotest®» на «Vitro-Test» і починає реалізацію своєї продукції. А в якості супровідних документів на свої підробки видає технічну документацію до справжнього препарату. І невже цього ніхто не помічає?

Та законні власники марки «Vitrotest®» — засновники «ІВК Рамінтек» — наголошують: їх підприємство не виготовляє жодних тест-систем «Vitrotest®» близько року, з моменту крадіжки обладнання та виробничих приміщень колишнім директором Мургою. Таким чином, препаратів з маркуванням «Vitrotest®» не може бути ні на ринку, ні у продажу. Тим паче, що представники «ІВК «Рамінтек» у розмові з журналістами «Стоп Корупції» розповіли, що після захоплення приміщень компанії Мурга та його посібники просто переклеїли етикетки на тих партіях продукції, яка залишалася на складах. А в так званих «музейних партіях» просто наліпили етикетку «Vitro-Test» поверх «Vitrotest».

Упаковки препаратів справді майже ідентичні. А за дуже схожої назви їх легко можна сплутати.


Але ж факт захоплення виробничого підприємства невідомий замовникам продукції.

«Невелика біда, - може подумати непричетна до медичної сфери людина. – Є дефіс чи нема, немає особливої різниці». Але для фахівців сюжет проекту «Стоп Корупції» — наче грім серед ясного неба. Кожен препарат, якій відрізняється від сертифікованої продукції бодай буквою, комою чи дефісом, повинен мати сертифікати відповідності. Цілком зрозуміло, що в умовах, коли обладнання виробничої кампанії фізично захоплене, та ще й накладений арешт на майно, а судова тяганина триває другий рік, справжній виробник не має змоги виробляти свою продукцію. Будь-яка продукція, що видає себе за оригінал, є несертифікованим фальсифікатом.

Але ж тест-системи шахрая Мурги «Vitro-Test» мають відповідні сертифікати? Дійсно, колишній директор справжнього виробника тест-систем «Vitroтest®», компанії «ІВК «Рамінтек» Олександр Мурга мав доступ до всієї документації підприємства, в тому числі й до електронних носіїв із технічними файлами та протоколами дослідження клінічних характеристик на тест-системи. Це дозволило йому через звичайну підміну документів отримати сертифікати відповідності.

Та компанія, що їх видала, вже позбавлена акредитації, а її директор — фігурант кримінальної справи за численні аналогічні порушення з «малювання» сертифікатів на препарати медичного призначення та медикаменти. Наприкінці квітня 2018 року Мінекономрозвитку (МЕРТ) за грубі порушення аудиторських стандартів позбавив держпідприємство «Державний медичний центр сертифікації» МОЗ України (ДМЦС МОЗ України) права сертифікувати медичні вироби. Трохи раніше, 23 березня 2018 року, Нацагентство з акредитації України скасувало ДП «ДМЦС» МОЗ України акредитацію на проведення сертифікації медичних виробів in vitro.

Обладнання, за допомогою якого «Рамінтек ЛТД» виробляє контрафактну продукцію, є викраденим у компанії ТОВ «ІВК «Рамінтек». В рамках кримінального розслідування щодо злочинної діяльності рейдерів після проведеного 4 грудня 2017 року на ТОВ «Рамінтек ЛТД» обшуку на це обладнання накладено арешт Печерським районним судом міста Києва. Компанія-загарбник «Рамінтек ЛТД» навіть намагалась оскаржити та скасувати арешт. Але для суду було очевидним рейдерське захоплення, тому скарги були відхилені.

Тим не менше, арешт обладнання не заважає компанії-клону «Рамінтек ЛТД» виготовляти на ньому свою сумнівну продукцію.

Цей конфлікт набув певного розголосу у професійних медичних колах. Як наслідок, багато лікарень та лабораторій відмовились від закупівлі підробок «Рамінтек ЛТД» з етикетками «Vitro-Test» і перейшли на російські замінники. Окремі категорії тест-систем закуповуються у російських компаній. За результатами моніторингу порталу державних закупівель ProZorro спалахнув гучний скандал: стало відомо, що українські лікарні закуповують тест-системи для перевірки крові та лабораторні реактиви у ТОВ «Діагностичні системи України». Це філія російського ТОВ НВО «Диагностические системы».
Таким чином один дрібний рейдер Мурга поставив під загрозу життя та здоров’я людей, а українська медицина опинилася в своєрідному «шпагаті». З професійної точки зору краще закуповувати російські сертифіковані аналоги — вони забезпечують коректну діагностику. Але ж війна… А якщо виходити з «патріотичної» позиції — слід закуповувати фальсифікат українського походження, який має сумнівні діагностичні якості.

Що маємо у підсумку

Після виходу 15 липня 2018 року в ефір сюжету «СтопКору» на 5 каналі юридичний відділ антикорупційного проекту не зупинився на зробленому й підготував звернення до Антимонопольного комітету (АМКУ) із проханням визнати факт недобросовісної конкуренції з боку ТОВ «Рамінтек ЛТД» в частині неправомірного копіювання зовнішнього вигляду виробів ТОВ «Іноваційно-виробничої компанії «Рамінтек» та зобов’язати ТОВ «Рамінтек ЛТД» припинити це порушення шляхом зміни упаковки. Також від АМКУ юристи «Стоп Корупції» вимагають зафіксувати факт недобросовісної конкуренції з боку ТОВ «Рамінтек ЛТД» по відношенню до ТОВ «Іноваційно-виробнича компанія «Рамінтек» в частині незаконного використання назви компанії «Рамінтек» та зобов’язати ТОВ «Рамінтек ЛТД» припинити це порушення шляхом видалення слова «Рамінтек» із назви компанії.

Щодо численних судів, то одним з останніх рішень Господарського суду м. Києва від 27.02.2018 року ТОВ «Рамінтек ЛТД» зобов’язано надати господарському суду договори та видаткові накладні, за якими відбувався продаж виробленої ТОВ «Рамінтек ЛТД» продукції, що маркована торгівельною маркою «Vitrotest®» та позначенням «Vitro-Test» за період з 01.04.2017 року по 13.02.2018 року. ТОВ «Рамінтек ЛТД» було повністю проігноровано дану вимогу.

Судове засідання в Господарському суді міста Києва де позивачем є компанія-виробник ТОВ «ІВК «Рамінтек», а відповідачем компанія-клон «Рамінтек ЛТД» про визнання незаконним використання торгової марки «Vitro-Test» відбудеться найближчими днями, 19.07.2018 року. В ухвалі суду говориться, що окрім представників позивача та відповідача суд заслуховуватиме судового експерта відносно проведеної експертизи та її висновків.

Водночас Господарським судом Київської області 9 липня винесено ухвалу про поновлення провадження у справі про витребування майна з незаконного володіння. Чергове судове засідання за позовом від законного виробника діагностичних тест-систем ТОВ «ІВК «Рамінтек» до фірми-двійника ТОВ «Рамінтек ЛТД» відбудеться в Господарському суді Київської області за 10 днів, 27 липня 2018 року.

Ми уважно стежитимемо за розвитком подій. Та допоки триває судова тяганина, медичні установи України продовжують щодня сумлінно виконувати свою роботу. Лікарні та лабораторії закуповують необхідні їм препарати, кожного дня ставлячи українцям діагнози щодо тієї чи іншої хвороби. Та навіть у страшному сні людина з медичною освітою, чи пересічна людина не можуть уявити собі, що перша найнеобхідніша річ для постановки діагнозу з метою призначення подальшого лікування може бути звичайною підробкою сумнівного походження без законних документів.

Біда через невірно поставлений діагноз завдяки підробленим тест-системам може торкнутися кожного з нас.

Приєднуйся до нашої армії антикорупціонерів! Підписуйся на нас у Telegaram, Facebook, Youtube та Twitter й Instagram!

Коментарі


X