“Поставили процес на рейки”: оприлюднено схеми підкупу виборців на користь Юлії Тимошенко та прізвища кураторів

6 березня 2019 року у прес-центрі "Інтерфакс-Україна" відбулась прес-конференція щодо порушень виборчого законодавства та фактів підкупу виборців, які були виявлені в ході моніторингового проекту "Стоп політичній корупції".

Учасники прес-конференції продемонстрували відеоматеріали, які свідчать про наявність "виборчої мережі" у регіонах України.

На початку березня на гарячу лінію проекту "Стоп політичній корупції" надійшло повідомлення про організацію скупки голосів з Київської, Херсонської й Харківської областей на користь кандидата у президенти Юлії Тимошенко.

Схема підкупу (або мотиваційна схема) виявилась дуже простою – виборцю пропонували заплатити 250 грн до 31 березня (за це він мав залишити свої контактні дані) та 250 грн після проходження Юлії Володимирівни у другий тур.

Згодом редакція отримала відео, на якому люди, що називалися агітаторами від Юлії Тимошенко, пропонували місцевим мешканцям гроші в обмін на обіцянки голосувати за вказаного кандидата та у незаконний спосіб збирали персональні дані. Зйомки проводились протягом тижня: з 25 лютого по 3 березня.

У відеоматеріалі, який підготували журналісти, можна побачити, як за півгодини так звані агітатори на одному провінційному ринку зібрали персональні дані щонайменше у 7 осіб та розрахувалися з ними готівкою на суму 3250 гривень.

Зі слів активістів, які надали відеодокази, за цей напрямок в штабі Юлії Тимошенко відповідає Сергій Гайдай, а безпосередні завдання нижній ланці ставить Віталій Помазанов.

Як заявив присутній на прес-конференції представник ГО "Народ проти корупції" Олександр Щоголев, посилаючись на інформацію заступника голови СБУ Віктора Кононенка, на Київську, Херсонську, Харківську і частину Дніпропетровської областей виділено для цих заходів понад 2 млрд грн.

"Як Ви бачили на відео, представники Юлії Тимошенко, а саме Віталій Помазанов, виконавець, який був розпорядником ресурсів у цих областях, за вказівкою представника штабу Юлії Володимирівни Сергія Гайдая вручав гроші сотникам, десятникам і безпосереднім виконавцям. Тобто, якщо в листопаді безпосередній виконавець, активіст від штабу Юлії Володимирівни отримував 700-1000 грн, в грудні він почав отримувати 2500 - 3000 грн, а зараз у цей час вони вже отримують від 3000 до 10000 крім тих коштів, які вони роздають виборцям.

Як видно на відео, є факт підкупу саме на ринку. Підходять до продавців і пропонують: "Ви залиште нам свої персональні дані, ми Вам платимо зараз 250 грн, Ви розписуєтесь про те, що Ви їх отримали, а після того, як наш кандидат проходить у другий тур, Ви отримуєте додатково ще 250 грн". Сотники й десятники отримують відповідно в рази більше. А по колу й набігає цифра у понад два мільярди гривень", – сказав Олександр Щоголев.

Нагадаємо, 21 лютого 2019 року Служба безпеки України повідомила про викриття так званої "виборчої піраміди".

"За щомісячну грошову винагороду найняті учасниками угрупування особи з-поміж місцевих жителів повинні були провести відповідну обробку та забезпечити голосування на користь конкретного кандидата" – зазначив заступник Голови СБУ Віктор Кононенко.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко підтверджує існування "мережі" та заявляє, що суми її фінансування оцінюють у "сотні мільйонів".

Зазначимо також, що директор Державного бюро розслідувань Роман Труба у середу, 5 березня, повідомив ЗМІ про те, що депутат від БЮТ Валерій Дубіль є суб'єктом у рамках розслідування виборчих махінацій. Він також повідомив, що вказаний депутат був викликаний на допит як свідок, проте не з'явився до слідчого ні 28 лютого, ні 4 березня.

Представники проекту "Стоп політичній корупції" вимагають у правоохоронців відповідного реагування на виявлені порушення. А також закликають виборців бути свідомими та не брати участь у брудних іграх кандидатів.

Коментарі