Планова перевірка чи терор: як податківці нищать страховий бізнес

02.04.2019 12:47

Ви – лідер на ринку, маєте успішний бізнес, Ваші продажі зростають? Тоді Державна фіскальна служба України йде до вас, стережіться! Як уміло фальсифікують справи вітчизняні податківці – дізнавалась у власному розслідуванні Христина Кришиха.

Ця історія почалась із того, що квітні 2017 року до однієї з найбільших страхових компаній України прийшли податкові інспектори зі звичайною документальною плановою перевіркою. Проте перевірка тривала як ніколи довго.

«Перевірили все, що можна, і вздовж, і впоперек, всю діяльність цієї страхової компанії», - розповідає керуючий партнер адвокатського об'єднання «Правова та економічна безпека» Сергій Колісник.

«Перевірка кілька разів переносилася, і вона затягнулася на 6 місяців», - додає голова Наглядової Ради страхової компанії Олександр Солоп, - «Такого не було ніколи в практиці, але ми терпіли і дивилися на це розуміючи, що у нас немає жодних проблем, тобто у нас не можна нічого отримати і нам неможна нічого пред'явити».

Фіскали нічого не знаходять, але не здаються і таки приписують страховій порушення. Хоча, на думку адвокатів, зовсім абсурдне і навіть протизаконне.

«От дивіться, є магазин електронної побутової техніки, людина йде в магазин і хоче купити чайник, їй дають гарантійний лист-гарантію, що протягом певного періоду часу цей чайник буде справно працювати, а якщо щось – то або магазин його безкоштовно відремонтує, або замінить», - коментує пан Колісник, - «Хто за це платить? Магазин? Ні. За це платить страхова компанія, тому що це страховий випадок. Для того, щоб людина не витрачала зайвий час, для того, щоб людина не переплачувала за різні транзакції, купуючи один єдиний чайник, вона іде в касу магазину і платить єдиний платіж, в який включається і вартість самого чайника, і гарантійне обслуговування. Далі магазин перераховує страховий платіж за гарантійне обслуговування цього чайника в страхову компанію – ось і все».

Подібним чином працюють усі страхові компанії з багатьма партнерами. Але конкретно у цьому випадку податківці хочуть, щоб за один чайник люди платили за двома чеками: за сам товар, і окремо – за гарантію. Мовляв, оплата за одним чеком – це грубе порушення.

Страхова компанія, звісно, з такими висновками не погоджується. Зрештою, за результатами перевірки, між страховиками і фіскалами виникає звичайнісінький податково-бухгалтерський спір, який вирішується в суді.

Коментарі