Парламент посилив відповідальність за незаконну вирубку лісу

Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає суворіші покарання за незаконну вирубку лісу та його контрабанду.

За відповідний законопроект № 5495 «Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів» проголосували 234 народних депутати.

Згідно із документом, обсяг внутрішнього споживання вітчизняних необроблених лісоматеріалів не повинен перевищувати 25 мільйонів кубометрів на рік незалежно від обсягу внутрішнього споживання лісоматеріалів у попередньому році.

Законом у Кримінальному кодексі України встановлюється, що переміщення через митний кордон поза митним контролем лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, а також лісоматеріалів, заборонених до вивезення за межі митної території України, карається позбавленням волі на строк від 3 до 5 років.

Та сама дія, вчинена особою, яка раніше вчинила один зі злочинів, передбачених статтями 201, 201-1, 246 ККУ, карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Дії, передбачені ч. 1 або 2 цієї статті, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі, караються позбавленням волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

Також визначається, що незаконна рубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників, що заподіяли істотну шкоду, караються штрафом від 1 тисячі до 1,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на термін до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк.

Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк.

Також в Кодексі України про адмінправопорушення підвищуються штрафи за:

* незаконну рубку, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка;

* знищення або пошкодження зелених насаджень або інших об'єктів озеленення в межах населених пунктів та за їх межами.

Закон набуває чинності 1 січня 2019 року.

Нагадаємо, комісія з аудиту, до складу якої входила журналістка «СтопКору» Лілія Ткачук, виявила порушення стандартів, передбачених вимогами сертифікату FSC у роботі ДП «Вигодський лісгосп». Ідеться про недотримання правил техніки безпеки, порушення екологічних норм та недотримання правил господарювання в лісі.

«Також хочу зауважити, що наша знімальна група за тиждень до початку аудиту їздила сама з перевіркою лісництв. Про всі порушення ми повідомили керівнику ДП «Вигодський лісгосп» Олександру Матусевичу. Він вжив відповідних заходів. Догану отримав лісничий Свічівського лісництва Олег Луцький та звільнений з посади майстер лісу Шубинець П.М.

Всі деталі розслідування – у найближчому випуску «СтопКору», – розповіла журналістка «СтопКору» Лілія Ткачук.

Нагадаємо, наша колега Лілія Ткачук увійшла до складу групи аудиторів, які проводили перевірку діяльності у ДП «Вигодський лісгосп» на дотримання стандартів, передбачених міжнародним сертифікатом FSC, оскільки дане підприємство має такий міжнародний сертифікат.

Аудит проводила компанія NEPCon. Кореспондентка проекту працювала разом із групою аудиторів, серед яких представник FSC в Україні – Павло Кравець.

Зазначимо, що компанія NEPCon є некомерційною організацією, діяльність якої спрямована на укріплення компетентності у практиці екологічної відповідальності. Організація сприяє пошуку рішень для збереження природних ресурсів і проблем зміни клімату.

Додамо, що за даними «СтопКору», нелегальна вирубка лісу в Україні досягла критичного рівня: знищено третину лісу. Площа незаконної вирубки склала 26 тис. куб. м лісів у 2017 році, а завдані державі збитки оцінюються в 157,5 млн грн.

У 2017 році в Державному бюджеті передбачені 25 млн грн для ведення лісового господарства, які через недбалість керівництва Держлісагентства не використані та повернуті до бюджету.

Коментарі