Ми говоримо про “гірших з гірших”? – експерт про відбір суддів до Вищого антикорупційного суду

Відбір суддів до Вищого антикорупційного суду триває, проте йдеться, здається про "гірших із гірших". Про завдання, які стоять перед новоствореною інституцією, за якими критеріями відбиратимуться судді, хто саме здійснюватиме відбір кандидатів та чому суспільство має сумніви у якості цього процесу. Про це та інше журналіст "СтопКору" Христина Кришиха поспілкувалась зі старшим аналітиком кампанії "ЧЕСНО, Фільтруй суд!" Іваном П’ятаком.

Скажіть, будь ласка, чим має займатись антикорупційний суд, які справи він буде вести?

Вищий антикорупційний суд має розглядати антикорупційні справи, це справи, які зараз віднесені до підслідності Національного антикорупційного бюро, і відповідно він розглядає їх як суд першої інстанції, потім в рамках його також сформована Апеляційна палата, яка здійснює апеляційний перегляд, і після цього, якщо буде подана касаційна скарга, то вона розглядатиметься вже Верховним судом.

Наскільки ефективно зараз проходить конкурс?

Наразі тут з двох аспектів потрібно оцінювати: є оцінка з того, коли обираються найкращі, і є коли відсіваються найгірші. У цьому випадку, якщо ми говоримо про найгірших, я думаю, що інститут Громадської ради міжнародних експертів допоможе відсіяти тих кандидатів, які є недоброчесними на думку громадськості. Водночас, якщо ми говоримо про ефективність з точки зору кращих з найкращих, то в цьому випадку дуже мало осіб, які мають репутацію висококваліфікованого юриста і які не заплямовані якимись антикорупційними справами, які мають прозорі статки – таких кандидатів доволі мало, і це не дуже вселяє надію в класну роботу цього суду. Якщо ми порівнюємо з попереднім конкурсом до Верховного суду, то людей, які висловили ентузіазм, які мали високу ділову репутацію, були визнаними експертами в юриспруденції серед колег – таких кандидатів туди йшло значно більше, ніж зараз до Вищого антикорупційного суду.


Прим. З інформації з відкритих джерел редакція "СтопКору" дізналась, що до Вищого антикорупційного суду подала документи одна з фігурантів журналістського розслідування – київська суддя Катерина Плахотнюк. Більше про цю служительку Феміди у матеріалі : "Бідна Катя" – родині одіозної судді Плахотнюк належить 28 гектарів землі на Вінниччині

Як Ви думаєте, чому така тенденція?

Мені здається, тут два аспекти відіграють роль. Перший – це ті скандали, які були під час попереднього конкурсу до Верховного суду, зокрема з не зовсім прозорим визначенням балів, не зовсім прозорими результатами практичних завдань, не дуже були якісно проведені, на думку громадськості, співбесіди, і, власне, це вбиває той ентузіазм, який був на початку конкурсу. Другий аспект – це те, що заробітні плати у суддів Вищого антикорупційного суду не будуть такими високими, як у суддів Верховного суду. Це значно нижчі заробітні плати, вони будуть встановлені на рівні Апеляційного суду. Враховуючи ту категорію справ, які будуть розглядати, а це справи високопосадовців, якими заподіяні значні матеріальні збитки, є величезні ризики, що стосовно такої особи, щодо такого судді, який буде розглядати цю справу, буде включено дуже великий тиск: медійний, можливо й фізичний, і будуть великі спокуси тих самих хабарів при розгляді таких справ, тому відсутність високого належного матеріального забезпечення створює великі ризики, які для фахової людини є неприйнятними.

Я правильно розумію: остаточне рішення про тих людей, які стануть суддями антикорупційного суду, буде приймати Вища кваліфікаційна комісія суддів?

Вища кваліфікаційна комісія суддів визначить переможців, потім вона внесе рекомендації до Вищої ради правосуддя, яка внесе подання Президенту, який буде визначати склад цих суддів. Тобто остаточне рішення в нас приймає Президент згідно із законодавством.

І саме ця комісія раніше вибирала суддів до Верховного суду? Тепер громадськість сумнівається в тому, що вони тоді проявили себе добре, правильно провели цей конкурс?

Так. До Вищої кваліфікаційної комісії суддів є дуже багато претензій стосовно проведеного попереднього конкурсу – до Верховного суду. І, власне,  було зроблено дуже багато аналітики, де відбувалися непрозорі процедури, і от ця аналітика, ці непрозорі процедури – вони дають підстави для того, щоб сумніватися, що буде проведено цей конкурс якісно.

Ми також знаємо, що є ще шість міжнародних експертів. Хто ці люди і який вони мають вплив на рішення?

Ці люди запропоновані міжнародними організаціями, це люди, які мають значний досвід у сфері боротьби з корупцією, серед них є й колишні прокурори, які мають значні досягнення. І, відповідно, ці люди мають такий вплив, що вони визначають осіб, кандидатів, стосовно яких у них є сумніви. Ці сумніви вони висловлюють у формі письмового звернення до Вищої кваліфікаційної комісії суддів, за результатами якого має відбутись спеціальне засідання, де має бути вирішено: цей кандидат відповідає критеріям доброчесності чи не відповідає. Якщо за нього проголосують не менше, ніж троє міжнародних громадських експертів та дев’ять членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, то лише в такому випадку цей кандидат зможе продовжити далі участь у конкурсі. Якщо не набере цієї кількості голосів, то вибуває з конкурсу.

Скільки було кандидатів на початковому етапі, скільки відсіялось і скільки є зараз?

Станом на зараз є 113 кандидатів, тобто це кандидати, які за результатами анонімного тестування та виконання практичного завдання виконали його належним чином і продовжують зараз участь у конкурсі. Всі інші – це ті, хто не зміг скласти анонімне тестування та практичне завдання.

Скільки є вакансій? Скільки потрібно суддів?
Потрібно 27 суддів до Вищого антикорупційного суду та 12 – до Апеляційної палати цього суду. Всього – 39.

Побажаємо кандидатам успіху!

Так, бажаємо успіху, і хай найкращі з тих, що є, займуть свої посади!

Повна відеоверсія на нашому YouTube каналі:

Коментарі