Відомий журналіст та координатор "Стоп корупції" Роман Бочкала поділився думками щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням у військових формуваннях України. Нагадаємо, напередодні наш колега долучися до створення спеціалізованого видання Національної академії прокуратури щодо боротьби з корупцією в українських військових відомствах. Детальніше – читайте у нашому інтерв'ю. 

- Романе, чи можемо ми наразі говорити про певні успіхи та зрушення, торкаючись теми антикорупційних реформ в Україні? У яких сферах зміни є очевидними?

- Не дивлячись на досить короткий проміжок часу від справжнього початку
антикорупційних реформ, вже можна зробити певні висновки,
якими є ключові фактори успіху реформ. Передусім ці успіхи стосуються
протидії корупції у цивільному секторі державного управління. На жаль, у
військовій галузі, зважаючи на певні об’єктивні обмеження, пов’язані зі
станом АТО, прогрес антикорупційних реформ не настільки помітний.

- Які органи на даний момент привели до певного прориву у
протидії корупції в Україні? В чому Ви вбачаєте приклади успішної боротьби з корупційним спрутом?

- По-перше, це створення незалежних від відомчих структур і політичних впливів агенцій, що здійснюють моніторинг, профілактику і протидію корупції. Ви знаєте про створення НАБУ, НАЗК, антикорупційну прокуратуру, АРМА (Національне агентство
України з питань виявлення, розшуку та управління активами).

Наразі триває робота щодо створення спеціалізованого антикорупційного суду. Головний принцип новостворюваних структур – незалежність від державних інституцій, що вони контролюють. Найуспішніший приклад функціонування таких агенцій надає НАБУ, членом Контролюючої громадської ради при якому я маю честь бути, уповноваженим українською громадськістю.

- В яких випадках слід повідомляти про факти корупційних діянь, до яких органів і організацій це можна робити і яким чином?

- З точки зору представника українського громадянського суспільства хотів би зауважити дві речі. По-перше, НАБУ уповноважене приймати анонімні повідомлення від викривачів корупції. Це має критичну важливість з точки зору забезпечення безпеки та персонального захисту викривача корупції. По-друге, за цією незалежною інституцією, якою є НАБУ, встановлено ще й незалежний громадський контроль, який реалізується за допомогою Контролюючої громадської ради (не дорадчої, а контролюючої!).

Мені дуже приємно побачити успішний поступ у впровадженні аналогічних речей в Міністерстві оборони України. Дуже добре зроблений антикорупційний Інтернет-ресурс МО для викривачів корупції, на якому безліч цікавих і корисних матеріалів!

Він так само передбачає для викривача можливість надіслати анонімне повідомлення. Але! Повідомлення викривача потрапляє у спеціальну комісію при МО, що не є незалежною від відомства, яку вона контролює. І це наразі є питання, що має вирішитись у наступному періоді дії антикорупційної програми МО, починаючи з 2018 року (адже термін дії поточної програми спливає у 2017 році).

- Повертаючись до військової галузі: хто здійснює моніторинг за реалізацією Антикорупційної програми Міноборони?

- Антикорупційна програма Міністерства оборони України на 2015 - 2017 роки передбачала, що "Незалежний громадський і міжнародний контроль за реалізацією Антикорупційної програми Міноборони здійснюється експертним антикорупційним моніторинговим комітетом". Дійсно, моніторинговий комітет був створений у 2016 році й він складається з дуже поважних і компетентних фахівців. Проте на відміну від Контролюючої громадської ради при НАБУ цей комітет перетворився у консультативно-дорадчий. Ми знову бачимо втрату функцій незалежного зовнішнього контролю.

-   Чи займаються якісь міжнародні організації питаннями корумпованості в українській військовій сфері?

- На питаннях зовнішнього незалежного контролю за військовим відомством робить акцент така авторитетна міжнародна організація як Transparency International Defense and Security з центром у Лондоні. За її рейтингом корумпованості у військовій сфері Україна розташована у Поясі D – "високий ризик військової корупції" (це четверта позиція з шести можливих – перша найкраща, шоста найгірша). Команда цієї поважної організації віддає належне прагненням України приборкати корупцію у військовій сфері та показує певний прогрес у цих питаннях.

Коментарі