Координатор “СтопКору” дізнався, як відбирали суддів Верховного Суду України

Координатор "Стоп корупції" Роман Бочкала взяв участь у зустрічі керівництва Вищої кваліфікаційної комісії з блогерами та експертами. Темою обговорення став відбір суддів до нового Вищого суду України.

Подробиці журналіст повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці.

"Сергій Козьяков підбив підсумки конкурсу. Навів цікаві цифри. Всього було 1436 кандидати. З них відібрали 120. Наймолодшому - 33 роки. І це приємно. Найстаршому - 62. І це трохи не зрозуміло... Людей поважного віку серед переможців досить багато. Їх досвід - безумовний плюс. Але довге служіння системі українського судочинства - це вже майже корупція… Ну і ми ж типу за нову генерацію. Чоловіків - 66, жінок - 54. На 80% новий склад Верховного суду представлений діючими суддями. 20% - адвокати та вчені. І як зауважив Кізьяков, "ещё неизвестно, какими судьями они будут".

Щоб залишити в минулому корупцію, старий ВС ліквідували та де-юре утворили новий. Коли склад суддів буде затверджений, новому Верховному передадуть всі справи та повноваження старого. Це також стосується трьох спеціалізованих судів. Серед нововведень - сила прецедента по англо-саксонський моделі. Нарешті. Діяти буде по всій вертикалі. Прийшов в першу інстанцію і вже приблизно розумієш, яке рішення ухвалить Верховний суд.

Я вам скажу, що був більш скептично налаштований. Але процедура відбору дійсно унікальна. І за впливом громадськості на процедуру також. Всі випробування конкурсантів відбувались в режимі он-лайн з викладанням відео в Інтернет. Від самих суддів чув - "порєшать було нереально". Знання та навички перевірялись по-справжньому. Разом з тим є питання до деяких переможців. Дехто був затверджений не дивлячись на негативний відгук Ради доброчесності. Хтось не зміг пояснити походження майна, інші - свої, м'яко кажучи, сумнівні рішення.

Далі слово за Вищою радою правосуддя. Саме вона затвердить перелік переможців. Та, можливо, виключить когось зі 120-ти. Далі реформа чекає апеляційні суди і нижче за вертикаллю. Головний люстратор країни Тетяна Козаченко зауважила, що конкурс, на її думку, провалений. Що він мав історичну місію. І що це одна суцільна пляма. Голова ВККС парирував: "Может результаты и не стерильные для нейрохирургии, но они такие как есть. Пятно пусть будет, я его подержу пока на себе". Поживемо - побачимо…

Моя думка: за існуючих умов цей конкурс - великий крок вперед. І багато в чому завдяки саме активній позиції громадськості. Рада доброчесності виконала велику роботу. А ті, хто ладен лише критикувати, хай зроблять краще. Упевнений, якби в цій ролі був навіть Папа Римський, теж би взяв на себе "пляму". Треба усвідоміти одну річ. Ну не можна на окремо взятому клаптику змінити все докорінно, коли навколо немає подібного. Градус температури по палаті завжди буде приблизно однаковий в кожній частині кімнати. Тому треба рухатись далі. Робити висновки з помилок та брати їх до уваги під час нових конкурсів. Їх ще буде багато. Геть зраду. Вірю, все у нас вийде!", - поділився враженнями координатор "Стоп корупції" Роман Бочкала на своїй сторінці у соцмережі.

Нагадаємо, конкурс

до нового Верховного суду України розпочався 7 листопада 2016 року. 27 липня 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів України затвердила рейтинг 320 кандидатів на посади суддів Верховного Суду.

120 осіб стали переможцями конкурсу, серед них – судді, адвокати, науковці та фахівці із сукупним стажем, повідомляє ВККС.

Загалом ВККС провела співбесіди у колегіях з 381 кандидатом.

Учасники конкурсу склали професійні та психологічні тести, пройшли перевірки Національного антикорупційного бюро та Національного агентства з питань запобігання корупції, Громадської ради доброчесності тощо, зазначає комісія.

Тепер Вища кваліфікаційна комісія суддів надішле до Вищої ради правосуддя рекомендації про призначення 120 кандидатів суддями адміністративного, господарського, кримінального та цивільного касаційних судів у складі Верховного Суду – по 30 суддів у кожному.

Коментарі