451 градус за Фаренгейтом – чому «спалахнув» Союздрук

Після виходу в ефір сюжету «451 градус за «Союздруком» третій день поспіль не вщухають пристрасті. «Палає» все – редакційна пошта та сторінки у соцмережах. Летять листи до Freedom House, USAID та особливо до Антикорупційної ініціативи ЄС, а «Союздрук» вкотре демонструє свою різнобічність та різноманітність.

У даному випадку агенція, основними видами діяльності якої є роздрібна торгівля газетами та канцелярськими товарами в спеціалізованих магазинах, гуртова торгівля іншими товарами господарського призначення та роздрібна торгівля книгами в спеціалізованих магазинах, здається, готова виступити експертом з журналістських стандартів.

Проте цілком ймовірно, що під «чесною журналістикою» представники «Союздруку» розуміють тільки ті сюжети, які їм до вподоби. І це не дивно – бо у боротьбі за своє, і це тільки за останні три дні(!), вони вдались до маніпуляцій, перекручування фактів та навіть крадіжки. Бо розміщення на своїй сторінці у соцмережі відеосюжету, відзнятого журналістами «СтопКору» та захищеного авторським правом, шляхом його копіювання і розміщення на власному ресурсі без будь-якого узгодження із правовласником, не кажучи вже про роялті – це не що інше, ніж банальна крадіжка.

Зазначимо, що юристи «СтопКору» вже підготували відповідну претензію про порушення законодавства щодо авторських прав, яка тягне за собою певні юридичні наслідки для порушника.

Проте, здається, агенція «Союздрук» такими дрібницями взагалі не переймається – уважно вивчивши коментарі під цим вкраденим відео, простежується політика компанії «спочатку робимо – потім замислюємось».

Так, наприклад, з’ясовується, що 72 кіоски, брендовані як кіоски «Союздруку», дійсно торгують тютюном.

Не заперечує це й Олексій Бабанський, який на камеру запевняє, що частину кіосків здали в оренду, змінили функціональне призначення й орендарі можуть торгувати будь-чим – хоч пресою, хоч тютюном. Саме тому, мовляв, окрім цигарок, на поличках кіосків суто преси можна побачити напої, іграшки, засоби для поповнення рахунку тощо.

На широкий загал агентство взагалі запевняє: «Нехтуючи економічною вигодою, але сповідуючи високі принципи суспільної моралі та підтримуючи державну програму по зниженню тютюнової й алкогольної залежності серед населення, колектив компанії свого часу свідомо відмовився від продажу сигарет».

Щоправда, водночас і лише цьогоріч «Союздрук» подав ще 50 заяв про зміну функціоналу! А як же «свобода преси»? І хто ж тоді торгуватиме друкованими ЗМІ?

Зазначимо, що саме цими питаннями – поміж іншими, яких теж вистачає – задались й журналісти, готуючи матеріал до ефіру. У ході підготовки журналіст Ася Глуцька уважно вивчила та оприлюднила позиції обох сторін конфлікту, також був запрошений незалежний експерт, в якості якого виступила Руслана Стець, адвокат та експерт з оподаткування. Також наголосимо, що у ході розслідування журналісти «СтопКору» дотрималися й усіх інших стандартів, у тому числі журналістської етики.

А ось ті дії, що вчиняють представники агенції «Союздрук» після виходу сюжету до ефіру, можна розцінити як тиск – як на журналіста Асю Глуцьку, так і на свободу слова загалом. Тож закликаємо представників «Союздруку» поводитись у межах, визначених законодавством – в іншому разі юридичний департамент «СтопКору» готовий вжити усіх заходів на підтримку порушених прав як окремих журналістів, так і усієї організації.

Повна версія журналістського розслідування 451 градус за «Союздруком»:

Коментарі