Богдан Хмельницький: як протидіяти безкарності правоохоронців у випадку затримання

Сьогодні доволі часто можна побачити протизаконні дії поліції стосовно осіб, яких підозрюють у здійсненні кримінального правопорушення.

Проте за будь-яких умов не варто забувати: що лише діючи в межах правових норм, можна допомогти у цій ситуації та не стати жертвою свавілля поліції.

Детальніше про особливості фіксації порушень під час затримання розповів координатор ГО «Стоп корупції», адвокат Богдан Хмельницький.

"У випадку вчинення підзахисним правопорушення адвокату слід насамперед з'ясувати всі дані про особу підзахисного та обставини затримання: фактичний час, місце, чи затримувалися з ним інші особи, чи застосовувалась відео (фото) зйомка, що вилучалось під час затримання, чи проводився особистий обшук, чи складались будь-які документи, чи відбирались пояснення і які саме, чи проводились із підзахисним будь-які слідчі дії тощо. Потрібно обговорити з підзахисним позицію захисту та визначити подальшу поведінку під час проведення слідчих дій», – зауважує експерт.

При виникненні проблем під час затримання адвокат радить оскаржувати порушення прав затриманої особи. За словами правозахисника, сюди можна віднести ненадання можливості конфіденційної зустрічі адвоката з клієнтом, фізичне та психологічне насильство під час затримання, вилучення особистих речей у затриманого, здійснення слідчих і процесуальних дій без адвоката, а також затримання через тривалий проміжок часу після вчинення злочину.

У випадку порушення хоча б одного з перелічених пунктів адвокат радить наступне.

"За новим КПК адвокат може вимагати у прокурора перевірити обґрунтованість затримання (п.6 ч.3 ст.42 КПК). У разі з’ясування обставин, що дають підстави вважати затримання особи незаконним, адвокат має керуватися вимогами ст. cт. 42, 206, 208 КПК України та звертатися з відповідною скаргою до слідчого судді, використовуючи при цьому посилання на ЄКПЛ та практику Європейського суду з прав людини", – зауважує Богдан Хмельницький.

Адвокат зауважив, що стаття 208 КПК гарантує право людини на захист. Якщо ж під час затримання людині це право не розяснили, то у подальшому це може стати причиною для виправдувального вироку у зв'язку з недопустимими доказами.

"Припустимо, що людину обвинувачують у зберіганні наркотиків, і на суді сторона обвинувачення запевняє, що права були роз'яснені, але цей факт не зафіксовано ані на відео, ані письмово з підписом - у такому випадку роз'яснення можна вважати невідповідними. Процесуальні порушення роблять докази недійсними, що у свою чергу є підставою для виправдувального вироку", - зауважив Богдан Хмельницький.

Також адвокат звернув увагу на позитивну тенденцію щодо контролю правоохоронних органів представниками громадськості.

"Нині наш соціум дедалі частіше намагається контролювати правоохоронні органи. Це, значною мірою, виправданий самозахист громадян у відповідь на явище, яке заведено називати «поліцейським свавіллям" – підкреслює правозахисник.

Коментарі