“8 чоловіків ломились в двері, а вдома спало немовля” – активіст “СтопКору” розповів правду про поліцію Житомирщини

Ця історія непроста, однак захоплююча. Вона про довготривалу боротьбу простого підприємця та активіста “Стоп Корупції” з фальсифікованою проти нього справою та численними погрозами й вимогами від поліції.

ПРОБЛЕМИ ЖИТОМИРЩИНИ

Новоград-Волинський на Житомирщині можна сміливо назвати “українським Чикаго”, причому не в найкращі роки. Адже тут вже упродовж тривалого часу панують бандитські клани та злочинні угрупування, причому їхніми членами є ті, хто мав би захищати інтереси громадян – представники поліції, судів та прокуратури.

Тут не приховуючись, утискають підприємців. Тут у бізнесменів вимагають плату за “кришу”. Тут кришують і допомагають викрадачам машин. Тут підпалюють молодіжні центри та громадські установи. Тут люди бояться заявляти про злочини, щоб не потрапити під гарячу руку “правозахисникам”.

Усі ці “тут” нам набридли. Тому, ми на власному прикладі вирішили показати, що з несправедливістю можна боротися, що про п’яного поліцейського можна розказати і що сфальсифіковану судову справу можна закрити. І все це – читайте далі.

ЩО ЗРОБИВ АКТИВІСТ ДЛЯ ПРИПИНЕННЯ КОРУПЦІЇ

Чого ми точно не робили – так це не терпіли. За час боротьби ми задіяли різні ЗМІ, ми об’єднувались з громадськими організаціями, ми проводили акції протестів та мітинги, ми фільмували, фотографували та розказували громаді про те, що відбувається. Ми писали заяви в поліцію, прокуратуру та СБУ, ми їздили різними містами та не боялися. Ми залучали людей через соцмережі та вдихали в них надію на те, що можна щось змінити.

ПОЧАТОК ДРАМИ

Історія розпочиналась навдивовижу по-дурному. Ніхто не очікував проблем та жив спокійно, наскільки це можливо в місті Новоград-Волинський.

Моє ім’я – Богдан Лавренчук і я займався підприємницькою діяльністю у цьому місті. В один прекрасний момент, до мене прийшли представники поліції з вимогою надавати їм 60 літрів бензину на тиждень у винагороду за “кришування”. До того ж, ще хотіли 1000 доларів на місяць “на цукерки”. Мене така ситуація не здивувала, однак обурила. Я відмовився. Це було літо 2017 року.

Наступного дня була ще одна спроба – до мене прийшли двоє поліцейських та на папірці написали чергову суму, вже збільшену – 1600 доларів. Напевне, вона виросла, бо я знахабнів ще вчора. Почувши тверде “ні” у відповідь, незадоволені “захисники” пішли, заявивши, що на мене чекають проблеми.

Наступного дня розпочалось справжнє пекло, у якому мене змусили відчути себе злочинцем. Це були 12 працівників поліції, які приїхали до мене в офіс і оточили. Без повістки, без телефонного дзвінка, з ухвалою суду, яка утворилась за ніч з повітря та з грубістю мене схопили і доставили до відділку поліції.

Я зберігав спокій, я знав, що ні в чому не винен, однак яким було моє здивування, коли мені заявили про те, що на мене відкрито 3 кримінальних провадження. Це був справжній шок. Спочатку смішно, потім впадаєш у ступор та не можеш повірити у те, що це відбувається насправді.

Мені не дали змогу ознайомитись із матеріалами справ, однак про одну з них розповіли. Вона була написана у 2012 році громадянином Російської Федерації, нібито я колись представлявся йому начальником МРЕВ.

Усупереч законодавству та всім законам логіки, інформацію про заяву внесли в ЄРДР у 2017 – через 5 років! При тому, що термін цей має становити максимум 3 роки.

Я дав показання, сказав, що нічого не знаю, розгубився...

Приблизно у той же період, коли всі ці події почали відбуватись, не знаю, навмисне чи ні, але це відбулось... Ми їхали з вагітною дружиною в таксі, і раптом відчули сильний удар – у нас врізалась інша машина. То були 4-ро п’яних поліцейських на службовому автомобілі.

Вони нахабно повивалювались з авто і почали зі сміхом заявляти, що всі питання щодо ДТП вони особисто вирішуватимуть із директором таксі. Я щасливий, що вижив, щасливий, що дружина вижила.

За деякий час після того, як мені повідомили про кримінальні справи, я перебував удома, як почув страшне лязгання – 8 чоловіків ломились у двері, вдома тоді вже була новонароджена дитина.

Тоді я подзвонив представнику Львівського осередку “Стоп Корупції”, з яким познайомився незадовго до цього і промайнула надія.

ПЕРША ПЕРЕМОГА

Віктор Палас із Львівського осередка “СтопКору” приїхав у Новоград-Волинський. Я розповів йому про все, що відбулось зі мною. Повідомив також про те, що не єдиний, хто страждає від погроз зі сторони правоохоронних органів.

Чи були в мене адвокати? Так. Вони оскаржили 2 статті, бо їм нарешті дали справи.

До цього, їм два тижні просто не віддавали документи у моїх справах і лише після приїзду представників Львівського осередку, ми їх отримали.

Коли дві сфальсифіковані статті були відкинуті, перша справа пішла по судах.

НОВИЙ НАСТУП

Без допиту та без виклику в поліцію, без проведення слідчих дій та з обвинувальним вироком у справі за 2012, яку мали закрити в 2015, справа переходить до Новоград-Волинського суду, який спочатку закриває її, але потім через апеляцію прокуратури подають до Житомирського суду, якиц відновлює розгляд. Потім вже інший суддя закриває справу, однак прокуратура знову пише апеляцію і справа повертається до Житомирського суду і до того ж суддівського складу, попри те, що це незаконно.

Уся ця тяганини забрала кілька років мого життя.

Приблизно у той же час, виявилось, що поки я бігаю по судах, місцева поліція шукає нові, більш винахідливі способи розправи й вимагає в людей писати на мене брехливі заяви.

Пам’ятаю це як сьогодні – мені зателефонував давній знайомий та розповів, що до нього додому приїхали представники правоохоронних органів. Вони хотіли, щоб чоловік написав заяву до поліції про те, що в нього нібито вкрали документи на будинок і він підозрює в скоєнні злочину саме мене. Він відмовився, однак міг погодитись, або ж якась інша людина могла погодитысь.

ПОДАЛЬШІ ПОДІЇ

Коли моя справа перебувала вже вдруге в Житомирському суді, були сформовані та написані заяви в поліцію міста Вінниця щодо злочинного угрупування. Також, заява в ГПУ, НАБУ, СБУ щодо діяльності злочинного угрупування, до складу якого входять представники поліції, прокуратури та судів. Після цих заяв Житомирськй суд відправив справу до Києва, а той у свою чергу у Вінницю.

Коли справа дійшла Вінницького обласного апеляційного суду, я вже прийшов туди не один, а зі своєю командою.

Так, я вступив до ГО “Стоп Корупції” та об’єднався з ними. Вони допомогли мені повірити у те, що справедливість існує, вони надихнули мене на допомогу іншим людям, показали, що спільними зусиллями можна багато чого досягти.

Я повірив у те, що ми сила, після того, як ми, об’єднавшись із Монастирищенським та Львівським підрозділами"СтопКору", провели мирну акцію протесту під Вінницьким обласним апеляційним судом. Головним повідомлення акції було – "Стоп свавіллю суддів".

Основною нашою метою тоді стало привернення уваги громадськості та органів державної влади до можливих корупційних та інших злочинів, вчинених суддями Новоград-Волинського районного суду, Житомирського апеляційного суду, прокурорів Новоград-Волинської та Житомирської прокуратур, керівників та їхніх заступників РВ ГУНП Житомирської області та деяких суддів Вінницького апеляційного суду.

У той день, прокурор не з'явився на засідання. Розгляд справи перенесли на місяць, навіть попри те, що головуючий суддя мав право цього не робити.

Про нашу акцію написало видання “Стоп Корупції”, а новина розлетілась мережею Facebook. Ми залучились підтримкою громади.

Чергове вирішальне засідання відбувалось під наглядом 5-ти озброєних людей, на вулиці стояли ще дві машини поліції.

“Я не президент і не злодій в законі, думаю, що вони приїхали для того, щоб створити провокацію, щоб суд не відбувся та його перенесли на інші дати. Єдина причина, чому провокація не відбулась – так це те, що люди, які хотіли зібратись на мирну акцію протесту біля суду – запізнились. Але я все одно не розумію, навіщо витрачати кошти платників податків на те, щоб найняти охорону для забезпечення порядку у справі звичайного підприємця" – подумав тоді я.

У день засідання вперше в історії "СтопКору" у приміщенні суду відбувся брифінг борців із корупцією з представниками ЗМІ. Там ми обговорили хід та подробиці справи, яка була безпідставно відкрита.

Після отримання позитивного результату ми провели мирну акцію під будівлею суду, на якій закликали суддів припинити приймати неправомірні рішення й не порушувати закон.

ПЕРЕМОГА

І ось, 19 жовтня 2018 року Вінницький апеляційний суд закрив кримінальне провадження проти мене, а також Вінницький міський суд ухвалив рішення щодо внесення відомостей в ЄРДР про злочинне угрупування, до складу якого входять представники поліції, прокуратури та судів.

Майже три роки тягнулась ця безпідставно відкрита справа, але завдяки наполегливості та боротьбі стопкорівців суд був змушений прийняти рішення та відновити справедливість.

Богдан Лавренчук

Точка зору - місце, де кожен може висловити свої думки та поділитися досвідом. Редакція може не поділяти думку авторів. Відповідальність за зміст матеріала цілком покладається на автора.

Коментарі